İnternet tabanlı uygulamaların ortaokul fen bilimleri dersi öğrenci başarısı üzerine etkisi
The effect of internet-based applications on secondary school science course student success
  1. Tez No: 788528
  2. Yazar: MERVE GÜDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapılan çalışmada, internet tabanlı uygulamalarla (web 2.0) desteklenmiş olarak hazırlanmış olan 6. Sınıf Fen bilimleri dersinin; öğrenci akademik başarısına, fen dersi motivasyonuna ve web 2.0 araçlarına yönelik farkındalığa etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. 6. Sınıf Fen Bilimleri dersinin 4. Ünitesi olan“Madde ve Isı”ünitesi bu kapsamda web 2.0 uygulamaları ile desteklenmiştir. Araştırma nicel araştırma modellerinden öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen ile yürütülmüştür. Deney grubunda fen dersleri Nearpod, Canva ve Quizizz gibi web 2.0 araçları destekli işlenirken, kontrol grubunda herhangi bir ek uygulama yapılmamış olup müfredatta belirlendiği şekilde işlenmiştir. Araştırma grubunu bir devlet okulunda öğrenim gören 6. sınıf öğrencileri oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak“Fen Eğitiminde Motivasyon Ölçeği (Isin, Akçay ve Kapıcı, 2020)”,“Madde ve Isı Başarı Testi (Çakmak, 2018)”ve“Web 2.0 Araçlarına Yönelik Farkındalık Ölçeği (Arslan ve Görgülü Arı, 2021)”kullanılmıştır. Veri toplama araçları öğrencilere yüz yüze uygulanmıştır. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Verilerin çözümlenmesinde tek yönlü faktör analizi (ANCOVA) uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda, internet tabanlı uygulamalarla desteklenmiş fen bilgisi öğretiminin öğrenci akademik başarısını, fen dersi motivasyonunu ve web 2.0 araçlarına yönelik farkındalığını arttırdığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the 6th grade science course, which was supported by internet-based applications (web 2.0); The aim of this study is to investigate the effects of student academic achievement, science lesson motivation and attitude towards web 2.0 tools. The“Matter and Heat”unit, which is the 4th unit of the 6th grade Science course, was supported by web 2.0 applications in this context. The research was carried out with the experimental design with pretest-posttest control group, which is one of the quantitative research models. While science lessons were taught with the support of web 2.0 tools such as Nearpod, Canva and Quizizz in the experimental group, no additional applications were made in the control group and they were taught as determined in the curriculum. The research group consisted of 6th grade students studying in a public school.“Motivation Scale in Science Education (Isin, Akçay and Kapıcı, 2020)”,“Madde ve Isı Test (Çakmak, 2018)”and“Web 2.0 Tools Awareness Scale (Arslan and Görgülü Arı, 2021)”were used as data collection tools. Data collection tools were applied to the students face to face. SPSS program was used in the analysis of the data. ANCOVA was used to analyze the data. As a result of the research, it was determined that science teaching supported by internet-based applications increased student academic success, science lesson motivation and awareness of web 2.0 tools.