Küreselleşme sürecinde gelişen yeni güvenlik anlayışı içerisinde ekonomi güvenliği ve yeni korumacılık perspektifinden ABD-Çin rekabeti ve ticaret savaşları
US-China competition and trade wars in the context of new protection, economic security and new security developed in the globalization process
  1. Tez No: 788529
  2. Yazar: UĞUR ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Çalışmada, küreselleşme sürecinde değişen ve gelişen yeni güvenlik ve ekonomi güvenliği incelenmiştir. Yeni güvenlik yaklaşımı sektörel güvenlik bağlamında analiz edilmiştir. Güvenliğin karmaşık görünüme sahip olduğu ve ekonomi güvenliğinin unsurlarının çeşitlendiği değerlendirilmiştir. Güvenlik farklı sektörlerde incelendikten sonra güvenliğin bir bütün olduğu ve kategorilerin birbirinden izole edilemeyeceği sonucuna varılmıştır. Pandemi ve büyük sıfırlama yaklaşımı, uluslararası sistemde yaşanan değişimin yönetilmesinde devletlere yardımcı olacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca küreselleşme, yeni güvenlik yaklaşımı ve yeni korumacılık perspektifinden ABD-Çin rekabeti ele alınmıştır. Uluslararası düzen küreselleşme sürecinde ekonomik milliyetçi ve yeni korumacı hal almaktadır. Artan korumacılık ABD-Çin rekabetini şiddetlendirmiştir. ABD-Çin arasında yumuşak güç unsurları ile başlayan rekabet, zamanla her alanda rekabet haline gelmiş ve bu durum akıllı rekabet olarak nitelendirilmiştir. İki süper güç arasındaki akıllı rekabetin sert rekabete dönüşme ihtimalinin mümkün olduğu sonucuna varılmış ve devamında sert rekabetin ticaret savaşına dönüştüğü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, the changing and developing new security and economic security in the globalization process were examined. New securitty approach analyzed in the context of sectoral security. It has been evaluated that security has a complex appearance and that the elements of economic security are diversified. After examining security in different sectors, it was concluded that security is a whole and categories cannot be isolated from each other. It is evaluated that the pandemic and the great reset approach will help the states in managing the change in the international system. In addition, the US-China rivalry is discussed from the perspective of globalization, new security approach and new protectionism. The international order is becoming economically nationalistic and neo-protective in the process of globalization. Increasing protectionism has exacerbated the US-Chinese rivalry..The competition between the USA and China, which started with soft power elements, has become competition in every field over time and this situation has been described as smart competition. It was concluded that it is possible for the smart competition between the two superpowers to turn into hard competition and it was determined that the hard competition turned into a trade war.