Ayçiçeği ekim alanlarında bulunan yabancı ot türlerinin ve yoğunluklarının belirlenmesi üzerine araştırmalar
The Researches on identidy and density of weed species in sunflower field od Tekirdağ province in Turkey
- Tez No: 78853
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Tekirdağ İli Ayçiçeği Ekim Alanlarında Görülen Yabancı Ot Türleri ve Yoğunluklarının Belirlenmesi Üzerine Araştırmalar Tekirdağ ili ayçiçeği alanlarındaki yabancıot türlerini ve yoğunluklarını belirlemek için yapılan bu çalışma, 1996-1997- yıllarında yürütülmüştür. Bu amaçla ile bağlı 9 ilçede araştırma yapılarak, toplam 57 tarlada 7215 dekarlık bir alanda survey yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucu 24 familyaya dahil 58 adet yabancı ot türü belirlenmiştir. Bu yabancı otlardan Convolvulus spp. (2.40 bitki/ m2), Chenopodium album (2.28 bitki/ m2), Cynodon dactylon (1.60 bitki/ m2), Raphanus raphanistrum (1.56 bitki/ m2), Echinochloa crus-galli (1.20 bitki/ m2) Elymus repens (1.00 bitki/ m2)Amaranthus retroflexus (0.87 bitki/ m2), Sinapis arvensis (0.84 bitki/ m?-),Orobanche spp. (0.83 bitki/ m2) ve Cirsium arvense (0.76 bitki/m2) türleri il çapında en yoğun 10 tür olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT THE RESEARCHES ON IDENTITY AND DENSITY OF WEED SPECIES IN SUNFLOWER FIELD OF TEKİRDA? PROVINCE IN TURKEY In order to identify weed species and to determine their intensities, this study was conducted in the yearsof 1996-1997. For this purpose 7215 decar area in 57 fields, located in 9 districts of Tekirdağ were surveyed. As a result; 58 weed species belonging to 24 families were determined. Among them: Convolvulus spp. (2.40 plant/ m2), Chenopodium album (2.28 plant/ m2), Cynodon dactylon (1.60 plant/ m2), Raphanus raphanistrum (1.56 plant/ m2), Echinochloa crus-galli (1.20 plant/ m2) Elymus repens (1.00 plant/ m2) Amaranthus retroflexus (0.87 plant / m2), Sinapis arvensis (0.84 plant/ m2), Orobanche nana ( 0.83 plant/ m2) and Cirsium arvense (0.76 plant/ m2) were the most densely populated top ten weeds with their respective densities in the region.