Kahramanmaraş sulamasında sulama etkinliğinin belirlenmesi
The determination of irrigation water efficiency in Kahramanmaraş irrigation project
  1. Tez No: 78854
  2. Yazar: KENAN UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. NEDİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Devlet Su İşleri tarafından 1973 yılında kısmen 1975 yılında tamamen işletmeye açılan Kahramanmaraş sulama projesi ele alınmış ve ovanın sulanması için yapılmış tesislerden optimum biçimde yararlanmaya ilişkin seçeneklerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaca uygun olarak su kullanım randımanlarının artırılması yönünden su iletim sistemlerinin geliştirilmesi, tarla içi su dağıtım sistemlerinin düzenlenmesi ve su dağıtım performansının belirlenmesine ilişkin ölçümler yapılmıştır. Yapılan ölçümler sonucunda sulama kanallarında su iletim randımanı ortalama %91,04 ve su uygulama randımanı ise ortalama %53 bulunmuştur. Sulama sisteminde performans yönünden istenen seviyeye gelinmemiştir. Bunun için hedef ve kaynak kullanımını etkin kılacak yeni kurumsal düzenlemelere gerek olduğu saptanmıştır. Ayrıca doğrusal programlama yönteminden yararlanarak bitkilerin optimum sulama alanları ve bitki desenlerinin saptanması, sulama yönetimi, proje ekonomisi ve su ücretleri konuları incelenmiştir. Kahramanmaraş sulama projesinin Sağ Sahil I. Kısmı araştırma alanı olarak seçilmiştir. Proje alanında optimum bitki deseni doğrusal programlama tekniğine göre QSB bilgisayar yazılımı ile belirlenmiş, sulama yönetimi CROPWAT bilgisayar yazılımı ile değerlendirilmiş ve projenin ekonomik analizi DASI bilgisayar yazılımına göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
HI SUMMARY The aim of this study was to evaluate the most efficient use of the Kahramanmaraş Irrigation project, which was put into practice by the State Hydraulic Works in 1975. For the efficient use of water, work has been done on the development of irrigation systems and on the arrangement of field water distribution systems. The water conveyance losses and water application efficiencies were found to be as 91,04% and 33-62% respectively. System hasn't reached required level with regard to performance. It was obtained that new institutional regulations are necessary for active using of sources to reach our aims and targets. Optimal irrigation areas and crop patterns were determined by using linear programming method. Beside this, irrigation management, project economy and water prices were investigated. Right bank of Kahramanmaraş Irrigation project was selected as a research area. Optimum crop pattern of the project area was determined by QSB programme. Irrigation management was evaluated by CROPWAT programme. Economical analysis of the project was also carried out by using the computer program DASI.