Bilgi teknolojilerinin tedarik zinciri entegrasyonu ve firma performansı üzerindeki etkisinin incelenmesi: Afyonkarahisar örneği
Investigation of the impact of information technologies on supply chain integration and firm performance: The case of Afyonkarahisar
- Tez No: 788549
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BERFU İLTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ve Finansman Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Hızla değişen çevre karşısında, işletmeler küresel pazarlarda rekabet edebilmek için teknolojik gelişmeleri yakından takip etmek, bilgi teknolojilerine yatırım yapmak, yenilikçi kalmak, tedarikçileri ve müşterileri kapsayacak şekilde bütüncül ve işbirlikçi bir yaklaşım benimsemek ve küresel ağda mevcut olan bilgileri kullanma yeteneklerini geliştirmek zorundadırlar. İşletmeler, etkin bilgi paylaşımı sayesinde hem kendi içlerinde hem de müşterileri ve tedarikçileri ile daha koordineli hareket ederek tedarik zinciri süreçlerinde daha fazla optimizasyon sağlayabilmektedir. Doğru bilgi teknolojileri yardımıyla tedarik zinciri entegrasyonunu başarıyla gerçekleştiren işletmelerin iş süreçlerini daha verimli yönetebilecekleri için performanslarını artıracakları düşünülmektedir. Bu doğrultuda bu çalışmada bilgi teknolojileri, tedarik zinciri entegrasyonu ve firma performansı arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Analiz için Afyonkarahisar ilinde faaliyet gösteren 92 mermer firmasından anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizleri için IBM SPSS Statistics 26 paket programı kullanılmıştır. Anket sorularının geçerlilik ve güvenilirlik analizleri yapılmış olup hipotez testleri için t-testi, varyans (one-way anova) analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre bilgi teknolojilerinin, tedarik zinciri entegrasyonu ve firma performansı üzerinde; tedarik zinciri entegrasyonunun da firma performansı üzerinde pozitif ve anlamlı bir etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the face of the rapidly changing environment, businesses have to follow technological developments closely, invest in information technologies, remain innovative, adopt a holistic and collaborative approach which includes suppliers and customers, and improve their ability to use the information available in the global network in order to compete in global markets. Thanks to effective information sharing, businesses can provide more optimization in their supply chain processes by acting more coordinated both internally and with their customers and suppliers. It is believed that businesses that successfully integrate their supply chain with the help of the right information technologies will increase their performance as they can manage their business processes more efficiently. In this context, the relationships between information technologies, supply chain integration and company performance have been investigated in this study. For the analysis, data were collected by survey method from 92 marble companies operating in Afyonkarahisar province. IBM SPSS Statistics 26 package program was used for the analysis of the obtained data. Validity and reliability analyses of the survey questions were performed and t-test, analysis of variance (one-way anova), correlation analysis and regression analysis were applied for hypothesis testing. According to the results of the analysis, it has been concluded that information technologies have a positive and significant effect on supply chain integration and firm performance, also supply chain integration has a positive and significant effect on firm performance.