İngilizce öğretmenlerinin etkili öğretim stratejilerini kullanma durumları ve derste kullandıkları öğretim yöntemlerinin incelenmesi
The situation of English teachers using effective teaching strategies and investigation of the teaching methods used in the cours
  1. Tez No: 788548
  2. Yazar: KÜBRA DOĞAN SOYLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışma, etkili öğretim stratejilerinin kullanıldığı ders sürecinde İngilizce öğretmenlerinin bu stratejileri sınıf ortamına uyarlama durumlarını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmada hem nitel hem de nicel verilerden yararlanılmış ve karma yöntem araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın evreni; 2021-2022 eğitim öğretim yılında Nevşehir ilinde bulunan ve Milli Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda görev yapan 346 İngilizce öğretmeninden oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Cücük, Kara, Şiraz ve Bay (2018) tarafından geliştirilen“Etkili Öğretim Stratejileri”(EÖSÖ) adlı ölçek ve araştırmacı tarafından geliştirilen“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda; öğretmenlerin cinsiyet, kıdem yılı, eğitim durumu, çalışılan bölge ve kademe çalışılan sınıf mevcudu, hizmet içi eğitim alma durumu değişkenlerine göre etkili öğretim stratejilerinin kullanılma durumları incelenmiştir. Bu değişkenlere göre etkili öğretim stratejilerinin derslerde kullanılma durumlarında anlamlı farklılıklar gözlenmemiştir. Nitel verilerin analizinde kullanılan görüşme formları ise farklı kademelerde çalışan 15 İngilizce öğretmeni ile yürütülmüş ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Görüşme formlarından elde edilen bulgulara göre öğretmenlerin derslerinde dört temel dil becerisine yeterince yer vermediği aynı zamanda etkili öğretim stratejileri hakkında detaylı bilgi sahibi olmadıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the adaptation of these strategies to the classroom environment by English teachers during the course process in which effective teaching strategies are used. In the research, both qualitative and quantitative data were used and a mixed method research design was used. The universe of the research; It consists of 346 English teachers working in schools affiliated to the Ministry of National Education in Nevşehir province in the 2021-2022 academic year. In the research, the scale named“Effective Teaching Strategies”(EÖSÖ) developed by Cücük, Kara, Şiraz and Bay (2018) and the“Teacher Interview form”developed by the researcher were used as data collection tools. As a result of the research; The use of effective teaching strategies was examined according to the variables of teachers' gender, seniority, education level, region and class size, and in-service training status. According to these variables, no significant differences were observed in the use of effective teaching strategies in lessons. The interview forms used in the analysis of qualitative data were conducted and evaluated with 15 English teachers working at different levels. According to the findings obtained from the interview forms, it was determined that the teachers did not sufficiently include the four basic language skills in their lessons, and they did not have detailed information about effective teaching strategies.