Tekirdağ limanı (Akport)'dan yapılan tarımsal ürün ticareti ve tekirdağ ekonomisine katkıları
The Trade of agricultural productds via seaport of Tekirdağ and contributions to the Tekirdağ economy
  1. Tez No: 78855
  2. Yazar: MÜJDE ÖNGEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET TEKİRDAĞ LİMANI(AKPORT)'NDAN YAPILAN TARIMSAL ÜRÜN TİCARETİ VE TEKİRDAĞ EKONOMİSİNE KATKILARI Müjde ÖNGEL Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR 1998, Page: 81 Tekirdağ İlinin liman şehri olması yönünden önemi büyüktür. Ayrıca ilimizde yapılan ayçiçek ve buğday gibi tarım ürünlerinin ve bu ürünlerin dış ticaretide hem ülke ekonomisi hem de ilin ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. Limanın mevcut kapasitesinin altında çalışması verilen hizmeti olumsuz yönde etkilemektedir. Liman işletmesinin iyi hizmet verebilmesi için gerekli olan araçların teminine başlanmış alt yapı yetersizliği kapalı ambar alanı gibi sorunlar giderilmeye çalışılarak yapılan yeni yatırımlarla modern teknolojiye uygun dünya standartlarında hizmet sağlayan bir işletmeye dönüştürülmüştür. Tekirdağ Liman İşletmesi ilin sanayii'nin gelişmesine hizmet ve hız vererek bunun yanısırada birçok kişi ve meslek grubunada istihdam olanağı yaratarak ilin sanayii'nin gelişmesinde ve buna paralel olarak hızlı kentleşme gibi sonuçları da beraberinde getirecektir. Ancak tüm ülke genelinde ithalat ve ihracat politikaları Liman İşletmelerinden kaydırılmış çoğunlukla karayolu ve demiryolu ile yapılır hale gelmiştir. Ülke genelinde yapılan ithalat ve ihracatın Liman İşletmelerine kaydırılması ve Liman İşletmelerine yapılacak yatırılması arttırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE AGR I CULTURAL TRADE VIA TEKİRDA? SEAPORT AND CONTRD3UTIONS TO TH5 TEKİRDA? ECONOMY Müjde ÖNGEL Doç. Dr. Hasan GÜNGÖR1998, Page: 81Because of having suitable seashore and seaport conditions, Tekirdağ province has great opportunities of transporting goods by maritime lines. Especially, the wheat and sunflower which are the main agricultural products produced in the region could be easily transported via seaport of Tekirdağ. In addition to, the industrial goods manufactured in Çorlu and Çerkezköy counties very closed to Tekirdağ are also exported from this port. These intensive trading facilities contribute many advantageous to the Tekirdağ economy certainly. However, the activities carried out by the port are not sufficient level compared to the usable capacity. The lack of necessary equipments have been causing to this problem in fact. Recent times, the management of the port has been trying to solve this trouble by replacing with new and modern equipments. On the other hand, the transportation in all over the country, generally realized by using highways. Whereas, it should be accepted that, this kind of preference could not be rational. Therefore, the maritime lines and also railways must be developed for cheaper and much more safety transportation.