Avrupa Birliği'nin mali birlik hedefi ve Türkiye'nin uyumu
Fiscal union objective of the European Union and Turkey's harmonization
- Tez No: 788566
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Uluslararası İlişkiler, Economics, Finance, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Avrupa Birliği, üye devletler adına ortak politikalar belirleyebilen, kendisine ait bütçesi ve kurumları aracılığıyla bu politikaları yürütebilen, yasama, yürütme ve yargı yetkileriyle donatılmış uluslarüstü bir örgüttür. Maastricht Antlaşması'yla birlikte Ekonomik ve Parasal Birliğin çerçevesi oluşturulmuş olup üye devletlerin Birlik hedeflerine uyum sağlaması için birtakım kriterler belirlenmiştir. Birliğin para politikasını uygulamakla yükümlü olan Avrupa Merkez Bankası'nın kurulması ve Euro'nun ortak para birimi olarak tedavüle girmesiyle birlikte Ekonomik ve Parasal Birlik, hukuki ve kurumsal anlamda somut bir nitelik kazanmıştır. Ancak, ekonomik şoklar ve borçlanma krizleri nedeniyle para politikasının yetersiz kaldığı dönemlerde, para politikasıyla uyumlu ve eş güdümlü ortak maliye politikasına ihtiyaç duyulmuştur. Bu amaçla, tıpkı üye devletlerin ekonomi ve para politikasının merkezi kurumlar eliyle yürütülmesi gibi, bütçe ve borçlanma ile ilgili maliye politikasının da tek elden yürütüldüğü bir Mali Birlik kurulması gündeme gelmiştir. Ancak, üye devletlerin maliye politikasını bir egemenlik unsuru olarak görmesi ve bütçe haklarını Avrupa Birliği ile paylaşmaya yanaşmamaları nedeniyle Ekonomik ve Parasal Birlik için yapılan kurumsal merkezileşme Mali Birlik için gerçekleştirilememiştir. Buna karşın, ulusal mali politikaların Birlik hedefleriyle uyumlaştırılması amacıyla İstikrar ve Büyüme Paktı, Altılı Paket ve İkili Paket gibi düzenlemeler yapılmıştır. Türkiye'nin Avrupa Birliği'nin mali müktesebatına ve mali birlik hedefine uyumu konusunda bazı yükümlülükler düzenlenmiştir. Türkiye'nin bütçe açığı ve devlet borçlanması konusunda Avrupa Birliği kriterlerine ve mali birlik hedefine uyum düzeyi yüksektir. Bununla birlikte, askıya alınan müzakerelere yeniden başlanması her iki taraf için de elzemdir. Son olarak, birçok Avrupa Birliği üyesi devlette mevcut olduğu gibi Türkiye'de de Mali Konseylerin oluşturulması, Türk mali yapısının geleceği açısından faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The European Union is a supranational organization equipped with legislative, executive and judicial powers that can determine common policies on behalf of member states, carry out these policies through its own budget and institutions. With the establishment of the European Central Bank, which is responsible for implementing the monetary policy of the Union, in 1998 and the introduction of the common currency, the Euro, the Economic and Monetary Union gained a concrete character in legal and institutional terms. However; In periods when monetary policy was ineffective due to economic shocks and debt crises, a coordinated and coordinated common fiscal policy was needed. For this purpose, it has come to the fore to establish a Fiscal Union in which the fiscal policies related to budget and borrowing are carried out from a single source, just as the economic and monetary policy of the member states is carried out by central institutions. However, the institutional centralization arrangements made for the Economic and Monetary Union could not be realized for the Fiscal Union, as the member states see the fiscal policy as an element of sovereignty and do not want to share their budget rights with the European Union. Although Turkey's level of compliance with the European Union criteria on budget deficit and public borrowing is high, resumption of negotiations within the scope of chapters concerning fiscal harmonization is essential for both sides.