II. Dünya Savaşı'nın Türk hava sahasına ve karasularına etkisi
The effect of World War II on Turkish airspace and territorial waters
  1. Tez No: 788567
  2. Yazar: EREN ÇAKMAKCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAVAŞ SERTEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Milyonlarca insanın hayatını kaybettiği II. Dünya Savaşı, başta Avrupa olmak üzere dünyanın yeniden şekillenmesine neden olmuştur. Gerek savaşa katılan devletler gerek Türkiye gibi izlediği denge siyasetiyle halkını savaşın yıkıcı etkilerinden korumaya çalışan devletler bu savaştan etkilenmiştir. Bu araştırmanın amacı II. Dünya Savaşı'nın Türk hava sahasına ve karasularına etkilerini tartışmaktır. Arşiv taramasının yapıldığı çalışmada, nitel araştırma yöntemleri temel araştırma yöntemi olarak benimsenmektedir. Bu çerçevede, ikincil kaynaklar ele alınmış, II. Dünya Savaşı ve Türkiye'nin yaşadığı ihlaller hakkında yazılmış kitaplar ve makaleler taranmıştır. Çalışmada, Türkçe ve İngilizce kaynaklar ile Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Başkanlığı Cumhuriyet Arşivi'nden istifade ile basılı materyaller, konuya ilişkin yayınlar ve raporlar, kitaplar, makaleler, internet yayınları, gazete haberleri ve havacılık dergileri üzerine odaklanılmaktadır. Başta Cumhuriyet olmak üzere dönemin Akşam ve Ulus gibi diğer önemli gazetelerinden yayımlanan haberler de kaydadeğer tarihi kaynaklar olarak yer tutmaktadır. Özellikle Cumhuriyet gazetesinde yer alan yorumlar dönemin hükümetinin ve idareci elitinin II. Dünya Savaşı'na ve Türkiye'nin maruz bırakıldığı kara, hava ve deniz ihlallerine bakışını vermesi bakımından oldukça önemli olduğu değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
World War II, in which millions of people lost their lives. World War II caused the reshaping of the world, especially Europe. Both the states participating in the war and the states that tried to protect their people from the destructive effects of the war with the balance policy they followed, such as Turkey, were affected by this war. The purpose of this research II. To discuss the effects of World War II on Turkish airspace and territorial waters. Qualitative research methods are adopted as the basic research method in the study in which archive scanning is carried out. In this context, secondary sources were discussed, II. Books and articles about World War II and the violations Turkey experienced were scanned. The study focuses on printed materials, publications and reports on the subject, books, articles, internet publications, newspaper news and aviation journals, using Turkish and English resources and the Republic Archive of the Presidency of the Presidency State Archives. The news published in Cumhuriyet and other important newspapers of the period, such as Aksam and Ulus, are also important historical sources. Especially the comments in the newspaper Cumhuriyet, the government and the administrative elite of the period II. It is considered to be very important in terms of giving his perspective on the World War II and the land, air and sea violations that Turkey was exposed to.