Ziyaretçi memnuniyeti ve davranışsal niyet arasındaki ilişkide destinasyon kişiliğinin aracılık etkisi: Ankara örneği
Intermediation effect of destination personality on the relationship between visitor satisfaction and behavioral intention: Ankara case
  1. Tez No: 788572
  2. Yazar: MUSTAFA BİLER
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERTUĞRUL DÜZGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Araştırmada, Ankara ilini ziyaret eden yerli turistlerin destinasyona ilişkin kişilik algılarının belirlenmesi ve bu algıların memnuniyeti sonucunda ziyaretçilerin davranışsal niyetlerine aracılık etkisi incelenmiştir. Bu kapsamda Ankara ilinin turizm potansiyelinin ziyaretçi memnuniyeti ve destinasyon kişiliği temelinde incelenmesi ile ziyaretçinin, hissettiği kişilik özelliklerini bir sonraki ziyarete yönelik tutumu ve tavsiye etme durumu araştırılmıştır. Çalışma kapsamında Ankara ilini ziyaret eden yerli 459 turiste anket formu uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda ziyaretçi memnuniyetinin davranışsal niyet ve destinasyon kişiliği üzerinde, destinasyon kişiliğinin de davranışsal niyet üzerinde olumlu yönde etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Çalışmada aynı zamanda, ziyaretçi memnuniyeti ile davranışsal niyet arasındaki ilişkide, destinasyon kişiliğinin aracı etkiye sahip olduğu sonucu elde edilmiştir. Ortaya çıkarılan bu sonuçlar Ankara destinasyonunu ziyaret eden yerli turistlerin hizmet satım alım süreçlerinde olumlu edinimler elde ettiklerini göstermektedir. Bunun yanında Ankara ilinin destinasyon kişiliğinin, Ankara iline yönelik davranışsal niyetler üzerinde aracı etkiye sahip olduğu anlaşılmıştır. Bu durum destinasyon kişiliğinin önemli bir etki yarattığını göstermektedir. Buradan hareketle Ankara'yı ziyaret eden yerli turistlerin geleceğe yönelik tavsiye etme ve tekrar ziyaret etme yönelimlerinde destinasyonun kişiliğinin önemli bir etki yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the research, the determination of the personality perceptions of the domestic tourists visiting the city of Ankara and the mediating effect on the behavioral intentions of the visitors as a result of the satisfaction of these perceptions were examined. In this context, by examining the tourism potential of Ankara on the basis of visitor satisfaction and destination personality, the attitude of the visitor towards the next visit and the recommendation status of the personality traits they feel were investigated. Within the scope of the study, a questionnaire was applied to 459 domestic tourists visiting Ankara. As a result of the research, it was concluded that visitor satisfaction has a positive effect on behavioral intention and destination personality, and destination personality has a positive effect on behavioral intention. In the study, it was also concluded that the destination personality has a mediating effect on the relationship between visitor satisfaction and behavioral intention. These results show that domestic tourists visiting Ankara destination have positive acquisitions in service purchase and purchase processes. In addition, it has been understood that the destination personality of Ankara has a mediating effect on behavioral intentions towards Ankara. This shows that the personality of the destination has a significant impact. From this point of view, it has been concluded that the personality of the destination has a significant impact on the orientation of the domestic tourists visiting Ankara to recommend and revisit for the future.