Ralph Vaughan-Wıllıams'ın 'Songs of Travel' şarkı dizisi'nin incelenmesi
A review of Ralph Vaughan-Williams' 'Songs of Travel' song cycle
  1. Tez No: 788577
  2. Yazar: ULAŞ SAKA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ALPER ALPMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Music, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tezin amaçları sırasıyla Türkçe literatürde besteci Ralph Vaughan-Williams ve eseri“Songs of Travel”şarkı dizisinin yer alması; eserdeki şiirlerin Türkçe çevirisi yapılarak dizinin bütünlüğü sorgusuna dramaturjik unsurların tespiti ve protagonist karakterin analiziyle yeni bir yaklaşım sunulması ve geçmiş akademik çalışmalara işaret edilerek gelecek çalışmalara kaynak olunması ve sunulmasıdır. Aynı zamanda Robert Louis Stevenson tarafından yazılmış“Songs of Travel and Other Verses”kitabındaki şiirlerin besteci Ralph Vaughan-Williams tarafından bahsi geçen dizi için yeniden değerlendirilmesine dramaturjik yönden sınırlı bir yaklaşımla açıklık getirmek amaçlanmıştır. Birinci bölümde Ralph Vaughan Williams'ın hayatı, aldığı eğitim ve vokal müziğe yaklaşımı ele alınmıştır. İkinci bölümde Robert Louis Stevenson'ın hayatı, aldığı eğitim ve“Songs of Travel and Other Verses”kitabı ele alınmıştır. Üçüncü bölümde“Songs of Travel”şarkı dizisinin yapısı ele alınmış ve şiirlerin çevirileri ile açıklamaları yapılmıştır. Sonuç bölümünde önceki bölümlerde tespit edilen unsurlardan yola çıkarak dizinin edebi ve müzikal yönünü gözeterek kuvvetlendiren bir sahneleme önerisi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aims of this thesis are respectively to include composer Ralph Vaughan-Williams and his creation“Songs of Travel”song cycle in Turkish literature; to provide a new approach to the question of the integrity of the cycle by making the Turkish translation of the poems in the work, to determine the dramaturgical elements and to analyze the protagonist character; and to be a source and guide for future studies by pointing the past academic studies. At the same time, with a limited dramaturgical approach it is aimed to clarify the reorder by the composer of the poems in the book“Songs of Travel and Other Verses”written by Robert Louis Stevenson for the aforementioned cycle. In the first chapter, the life of Ralph Vaughan-Williams, his education and his approach to vocal music are discussed. In the second part, Robert Louis Stevenson's life, education, and his book“Songs of Travel and Other Verses”are discussed. In the third chapter, the structure of the song cycle“Songs of Travel”is discussed, and the translations and explanations of the poems are made. In the conclusion part, a staging proposal that strengthens the literary and musical aspects of the cycle is presented based on the elements determined in the previous sections.