Kadının ekonomik hayata katılımında STK ve belediye iş birliği: Beylikdüzü örneği
NGO and municipal cooperation in women's participation in economic life: The case of Beylikduzu
  1. Tez No: 788582
  2. Yazar: ELANUR DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜN AKDURAN EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Home Economics, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Toplumsal cinsiyete dayalı iş bölümünün yaygın olduğu esnek sanayileşme modelleri, kadınları çoğunlukla enformel üretim faaliyetleri etrafında ekonomik yaşama dahil etmektedir. Küreselleşme ile uygulamaya geçen neoliberal ekonomi politikaları ihracata dayalı sanayileşmeyi ve fason üretim ilişkilerini yaygınlaştırmakta, ucuz, esnek ve vasıfsız emek talebini artırmaktadır. Ev eksenli parça başı işler de hem ulusal hem uluslararası düzeyde bu üretim biçimlerinin en yaygın ve en güçlü örneği olarak karşımıza çıkmakta, ücretsiz aile işçiliği üzerine eklemlenen bu üretim biçimi, kadınlar için çalışma ve kazanç koşulları en sömürücü istihdam biçimi olma özelliğini sürdürmektedir. Bu noktada, Beylikdüzü Belediyesi ile El Ele Yaşama Derneği'nin kadınları belediyenin katkılarıyla sosyal güvenlik giderlerini ödeyerek üretim faaliyetlerine dahil ettiği iş birliği modeli özgün bir örnek olarak karşımıza çıkıyor ve nitel araştırma tekniklerinin benimsendiği bu tez araştırmasının sahasını oluşturuyor. Araştırma kapsamında, belediye ve sivil toplum iş birliğinde geliştirilen iş atölyelerinde çalışan kadınlarla yarı yapılandırılmış anket soruları etrafında derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş; mülakat, gözlem, söylem analizi gibi yöntemlere başvurulmuştur. Böylece, bu atölyelerde parça başı üretim faaliyetlerine katılan kadınların olumlu ve olumsuz deneyimleri ile güçlenme hikayelerinin neler olduğunun ortaya konması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Flexible industrialization models where gender-based division of labor is very prevalent include women in economic life through informal production activities. Neoliberal economic policies put into practice with globalization expand export-based industrialization and contract manufacturing relations, and increase the demand for cheap, flexible and unskilled labor. Home-based per-piece work activities appear to be the most common and powerful form of these production types, both at the national and international level. This type of production activities articulated on unpaid family work continue to be the most exploitative forms of employment for women in terms of both working and earning conditions. In this point, the cooperation model of Beylikdüzü Municipality and Hand in Hand Living Association, which includes women in production activities by paying their social security pensions with the contribution of the municipality, appears as a unique example and constitutes the field of this thesis research, in which qualitative research techniques are adopted. Within the scope of the research, in-depth interviews were conducted with the women working in the workshops developed in cooperation with the municipality and civil society, around semi-structured questionnaire questions, and methods such as interviews, observations and discourse analysis were used. Thus, it is aimed to reveal the positive and negative experiences and empowerment stories of women participating in per piece work production activities in these workshops.