The relative impacts of commercial and consumer credits on economic growth: An empirical investigation with vector autoregressive (VAR) model for the case of Turkey in between 2010-2020
Ticari ve tüketici kredilerinin ekonomik büyüme üzerindeki görece etkileri: Vektör otoregresif (VAR) model ile 2010 ve 2020 yılları arası için Türkiye üzerine ampirik bir çalışma
- Tez No: 788591
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN HACIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Politika yapıcıların, parasal aktarım mekanizması aracılığıyla banka kredileri kanalını bir para politikası aracı olarak kullanmaya karar verdiklerinde, banka kredilerinin ekonomik büyümeyi etkileyip etkilemeyeceğini bilmeleri hayati önem taşımaktadır. Bu bağlamda, bu tez, Türkiye için 2010-2020 yıllarını kapsayan üçer aylık verilerle, ticari krediler ve tüketici kredilerinin ekonomik büyüme üzerindeki görece etkilerini analiz etmektedir. Konu, Vektör oto-regresif model (VAR), Johansen eş bütünleşme, varyans ayrıştırma, etki tepki analizleri ve Granger nedensellik testleri kullanılarak analiz edilmiştir. Ayrıca, öncelikle zaman serilerinin durağanlığını tespit etmek için Augmented Dickey-Fuller (ADF) ve Phillips Perron (PP) birim kök testleri uygulanmıştır. Bulgulara göre ticari krediler, tüketici kredileri ve ekonomik büyüme (GSYİH) arasında tek yönlü bir Granger nedensellik ilişkisi bulunmaktadır. Nedenselliğin yönü ekonomik büyümeden ticari ve tüketici kredilerine doğru uzanmaktadır. Dolayısıyla, bu bulguların, teoride nedensellik ilişkisinin ekonomik büyümeden finansal gelişmeye doğru gittiğini öne süren Robinson'un (1952) liderliğindeki“talep-takipli”yaklaşımla uyumlu olduğu söylenebilir. Ayrıca, tüketici kredilerinden ticari kredilere doğru tek yönlü bir nedensellik ilişkisi de bulunmaktadır. Etki tepki analizi sonuçlarına göre ticari krediler ve tüketici kredilerinde şoklar oluşunca, bu şoklar ekonomik büyümeyi etkilememiştir. Altıncı dönemden sonra ise tüketici kredileri, büyüme kaynaklı şoklardan olumlu etkilenmiştir. Varyans ayrıştırma sonuçlarına göre, ekonomik büyüme için güçlü bir açıklayıcı değişken olmasa da Türkiye'de ticari kredilerin büyümeyi etkileme gücünün 10. dönemde tüketici kredilerine göre -görece- daha yüksek olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
It is vital for policy-makers to know whether bank credits will affect economic growth or not when they decide to use it as a monetary policy tool through monetary transmission mechanism. In this regard, this thesis examines relative impacts of commercial credits and consumer loans on economic growth. The subject has been investigated and analysed in the scope of Turkey by using Vector auto-regressive model (VAR), Johansen's cointegration test, variance decomposition method, impulse response analyses and Granger causality test with quarterly data which covers the period between 2010 and 2020 years. First of all, the Augmented Dickey Fuller (ADF) and the Phillips Perron (PP) unit root tests were applied to detect stationarity of the variables. According to findings, there is a unidirectional Granger causality relationship between commercial credits (SMEs), consumer loans and economic growth (GDP) which runs from economic growth to commercial credits and consumer loans. Hence, it could be said that the findings of the causality tests are in accordance with the“demand-following”approach led by Robinson (1952) in theory which asserts causality relationship goes from economic growth to financial development. In addition, there is also a unidirectional causality relationship from consumer loans to commercial credits. Moreover, impulse response results show while there are shocks in commercial and consumer loans, these shocks do not affect economic growth. However, after 6th period, consumer loans start to be affected positively by economic growth shocks. Variance decomposition results say that even it is not a powerful explanatory variable for economic growth, commercial credits' ability to affect economic growth in Turkey was relatively higher than consumer loans in 10th period.