Analysis of end-of-life options for post-consumer clothing and suggestions for a sustainable future
Tüketici sonrası kıyafetlerin yaşam sonu opsiyonlarının analizi ve sürdürülebilir bir gelecek için öneriler
  1. Tez No: 457625
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA KAMBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Giyim endüstrisi sürekli bir gelişme ve inovasyon gerektirdiğinden önemli bir sektördür. Giyim endüstrisi bir çok alanda sürekli gelişim göstermektedir. Bu alanlara örnek verilecek olursa, elyaf, kumaş, aksesuarlar ve tasarım örnek gösterilebilir. Son yıllarda tüketicilerin giyim sektörü üzerindeki talepleri büyük artış gösterdi. Tüketici talebini etkileyen nedenler arasında fiziksel ve duygusal faktörler gösterilebilir. Talep artışı nedenleri arasında bir diğer neden ise uygun fiyatlı ürünlerdeki artış gösterilebilir. Moda trendlerinde meydana gelen değişiklik; tasarımcıların ve giyim firmalarının sürekli yeni koleksiyonlar hazırlama yönünde çalışmalarını gerektirmektedir. Bu koleksiyonlar hazırlanırken, koleksiyonun tüketicileri etkilemesine ve onların ihtiyaçlarına cevap vermesi önemlidir. Satış fiyatları ve pazardaki müşteri taleplerindeki artış, bugünlerde müşterilerin kıyafetlere ayırdığı bütçede de bir artış olduğunu göstermektedir. Ucuz, uygun fiyatlı ürünler ve hızlı-moda trendlerinin de bunun üzerinde bir etkisi var. Bu konu ile ilgili olarak bazı perakende ve moda şirketleri hızlı-moda trendlerine yönelirken, bazı markalar yavaş, normal hızda giden modaya yönelmeyi tercih etmektedir. Hızlı-moda trendlerinde firmalar, modayı kısa terminler sonucunda tüketiciye sunarken, yavaş moda trendinde bazı firmalar daha çok kaliteli ve uzun süre kullanılabilir, daha fonksiyonel ürünler sunmayı tercih eder. Giyim sektöründeki artan talepler ve bu doğrultuda artış gösteren üretim hacimleri doğa üzerindeki endişeleri de beraberinde getirmektedir. Araştırmalara göre, her yıl milyonlarca kıyafet çöpe gitmektedir. Evsel atıklarla beraber çöpe giden kıyafetlerin birçoğu ise hala kullanılabilir durumdadır. Bu sonuç, artık tüketicilerin ve perakende firmalarının ve moda markalarının“üret-kullan-at”modelinden ziyade, üretim ve tüketici aşamalarını içine alan döngüsel ekonomiye yönelmeleri gerektiğini göstermektedir. Bir kıyafet ürününün tüketici öncesi etkisi, tüketici kullanımı esnası ve sonrası ürünün doğa üzerindeki ayak izinde etkilidir. Sürdürülebilirlik hedefleri kapsamında birçok firma doğa üzerindeki negatif etkiyi azaltmak ve üretim koşulları, ürünlerin yaratılmasında çalışan işçilerin koşullarının uygunluğu konusunda çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışma kapsamında tüketici kıyafetlerinin kullanım sonunda yaşam sonu analiz opsiyonları incelendi. Ayrıca, tasarımın sürdürülebilirlik üzerine olan öneminden bahsedildi. Tüketicilerin davranışlarını analiz etmek amacıyla online anket düzenlendi. Düzenlenen anket Türk tüketiciler arasında düzenlendi. Bunun nedeni ise, Türkiye'de kıyafetlerin yaşam sonu opsiyonlarının yaygın olarak kullanılmaması, dolayısıyla bu çalışma yolu ile, ilerideki çalışmalar için, çeşitli kurumlara bu konuda bir ışık tutmaktır. Kıyafetlerin yaşam sonu opsiyonları; yeniden kullanım, geri dönüşüm, kompostlama, yakma ve çöp depolama alanına göndermektir. Kıyafetler henüz yaşam sonu döngüsüne ulaşmadan, giyilebilir nitelikte olan kıyafetler başka insanlar tarafından kullanılabilir. Yeniden giyme opsiyonu; kullanılmayan kıyafetlerin aile bireylerine, akrabalara, arkadaşlara verme, online platformda satış veya fiziksel ikinci el mağazalara satış ve/veya yardım kuruluşlarına bağışlama yöntemiyle sağlanabilir. Bugünlerde artan sayıda moda firmaları ve tasarımcılar sürdürülebilir koleksiyonları tüketicilerle buluşturmaktadır. Sürdürülebilir koleksiyonların ortaya çıkarılmasında sürdürülebilir elyaflar ve akıllı sürdürülebilir tasarımlardan yararlanılır. Sürdürülebilir tasarımlar dikiş metodları, sürdürülebilirliğe katkıda bulunacak aksesuarlar, ürünü meydana getiren parçaların birleştirilme şekilleri ve nasıl sökülebildikleri, aktif kullanım sonucunda geri dönüştürülebilir olmaları, biodegradasyon için uygunluklarından oluşmaktadır. Ürünlerin yaşam sonu aşaması göz önünde bulundurularak, bazı perakende firmaları, bakteri ve mikroorganizmalar tarafından birleşenlerine ayrılıp yok olabilen kıyafet ve ayakkabılar tasarlamaktadır. Kıyafetlerin etkisi açısından sürdürülebilir bir geleceğe olanak sağlamak için, çöpe gönderme opsiyonu en az tercih edilen opsiyon olmalıdır. Bazı belediyelerin bu konuda çalışmaları mevcuttur. Örneğin San Francisco şehrinin 2020 yılı için '0 Atık' projesi bulunmaktadır. Bu proje kapsamında bazı politikalar belirlenmiş olup tüketicilerin hangi tür ürünleri çöpe atabileceği belirlenmiştir, geri kalan ürünler belediyenin belirlediği şekilde evden çıkarılabilir. Perakende firmalarından H&M atık yönetimi konusunda mağazalarında kıyafet toplama imkanı sunmaktadır. Bu aktivite kapsamında tüketiciler kullanmadıkları herhangi bir markaya ait kıyafeti H&M mağazalarında bulunan ürün toplama konteynırlarına bırakabilir ve bu ürünlere karşılık H&M tarafından indirim kuponları verilir. H&M in bu konudaki iş ortağı olan I:CO tarafından ayrıştırılan bu kıyafetlerden giyilemeyecek durumda olanlar, örneğin, geri dönüşüm veya başka ürün olarak kullanılmak üzere işlenirler. Bu konuda çok fazla tüketicinin bu tarz insiyatifleri değerlendirmediği görülmektedir. Bunun nedenleri arasında, tüketicilerin bu insiyatiflerin farkında olmamaları olabileceği gibi, pratik bulmamaları veya ilgilenmemeleri de olabilir. Moda ve giyim sektöründe, sayısı gittikte artan perakende markaları sürdürülebilirlik, kıyafetlerin yaşam döngüsü ve döngüsel ekonomi üzerinde çalışmalara başlamışlardır. Artan sayıda marka, tüketicilerinden kıyafet toplama programları, yardım kuruluşlarına bağışlama imkanı, tamir, ürün değiş-tokuş, kiralama ve daha dayanıklı ve uzun ömürlü kıyafetler sunma konusunda araştırma ve çalışmalar yürütmektedir. Bu insiyatifler kıyafetlerin doğa üzerindeki negatif etkilerini azaltmaya yöneliktir. Ayrıca, bazı yasalarla, perakende firmalarının zararlı kimyasallar kullanmaları kısıtlandırılmıştır. Bu çalışma kapsamında, Türkiye'de 250 tüketici arasında bir online anket düzenlenmiştir. Anket soruları tüketicilerin kıyafet alımı, kullanımı ve aktif kullanım sonrasındaki alışkanlıklarının, ihtiyaçlarının, beklenti ve isteklerinin analiz edilmesine yönelik düzenlendi. Özellikle kullanmadıkları kıyafetleri nasıl değerlendirdikleri ve ne tür kıyafetleri artık kullanmadıkları, satın alma alışkanlıkları araştırıldı. Ayrıca, kıyafet satın alırken ne tür faktörlerin seçimlerinde etkili olduğu analiz edildi. Bu anket kapsamında, tüketicilerin kıyafetlerin yaşam sonunda sürdürülebilir bir yol izlemede belediyelerden ve firmalardan ne tür beklentileri olduğu gözlemlendi. Anket sonuçları, yaşam döngü uzunluğunda, kalitenin tüketiciler için önemli bir kriter olduğunu gösterdi. Anket katılımcılarına, kıyafetlerinin daha uzun ömürlü olması durumunda giymeye devam edip etmeyecekleri sorusu yöneltildi. 250 katılımcıdan 212'si, kıyafetlerin kalitesinin ve görüntüsünün kullanım sonrası aynı olması durumunda kullanmaya devam edeceklerini belirtti. Anket kapsamında 162 kişi, geri dönüşümün cazip hale getirilmesi konusunda perakende firmalarının önemli bir rolü olduğunu düşünüyor, bu nedenle daha çok kampanyalar düzenlenmesi gerektiği görüşündedir. Anket katılımcılarına kıyafetlerini artık kullanmadıkları zaman tercih ettikleri opsiyon sorulduğunda, 156 kişi arkadaşlarına veya aile bireylerine veya akrabalarına verdiğini belirtti. Bu sonuç kıyafetlerin aktif kullanım ömürlerinin uzaltılmasının kıyafet atık oranını azaltmaya yardımcı olacağını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Apparel is an important industry as it requires innovation constantly due to the increasing demand of consumers. The demands occur due to emotional and physical factors. Changing fashion trends push the designers and retailers towards a direction to define new collections which would attract as well as satisfy consumers' needs. Clothing retail prices and the demand of the market indicate that consumers are expending more on clothing nowadays. Affordable and cheap prices as well as fast-fashion trends of clothing also have an impact on this. With regard to this, certain retailers choose to offer fast-fashion products, where they focus mainly on offering fashion trends at short lead times, whereas certain retailers focus on slow or regular fashion approach where they mainly focus on defining their core strengths as quality, long-lasting, as well as commercial and functional products. The increasing demand in clothing industry and increasing production volumes also bring concerns in terms of environmental aspects. According to the researches, every year, more than millions of clothing goes to the landfills, whereas most of these garments can still be used. It is obvious that retailers and consumers need to move towards a circular economy in terms of apparel production and consumption instead of following a ''make-use-throw away'' culture. Pre-consumer processes as well as consumer stage and post-consumer stage have influence on the footprints of clothing on the environment. Within the scope of this study, end-of-life options for post-consumer apparel were analysed. Furthermore, influence of design on the sustainability was also emphasized. A consumer survey which contributed to this study was carried out in order to understand the consumers' behaviour patterns as well as their expectations. Suggestions for a sustainable future for apparel clothing was also highlighted within this study. End-of-life options for apparel clothing consists of reuse, recycling, composting, incineration, and landfill. When the product is still not at its end-of-life cycle, wearable products can still be reworn by other people. This can be achieved by either giving away to family members/friends, or by donating to charities or selling online or selling to physical second-hand stores. Increasing number of retailers design sustainable clothing in consideration with sustainable fibers and sustainable designs. Considering end-of-life stage of the product in mind, certain retailers create apparel and shoes which can be decomposed by bacteria or other living organisms at the end of the life cycle. In order to enable a sustainable future in terms of the influence of clothing, landfill should be the least preferred option for apparel clothing. Rewear and repair options should be increased. Certain municipalities are implementing projects to avoid waste. A good example is San Francisco city, where the goal is to have Zero Waste by 2020 which includes apparel as well. Retailers such as H&M contribute to waste management by offering take-back programs in its stores where customers can bring their unwanted clothing and in return they can be offered discounts for their purchases at H&M stores. The clothes collected at H&M stores are being sorted out by I:CO and following the sorting, their end destinations are defined such as rewear, reuse as different product or recycling. It is also noticeable that, still so many consumers do not benefit from these initiatives. This might be due to various reasons such as they are not aware of these initiatives, they do not find it practical or they're not interested in. In fashion industry, increasing number of retailer brands are drawing attention to sustainability, life cycle of products and also circular economy. Increasing number of brands initiate programs such as in-store take back programs, donations, repairs, swapping, leasing as well as researching on offering more durable garments. These initiatives aim to reduce the environmental impacts of apparel. Additionally, certain legislations are pushing retailers to restrict hazardous chemicals. Within the scope of this study, an online survey was carried out among 250 citizens in Turkey. The survey questions were prepared in order to analyse the consumer habits, perceptions, needs and aspirations in terms of clothing purchase, use and end-of-life options they choose for their clothes. The survey results indicated that quality is important for consumers in terms of life-cycle of the product. Survey participants were addressed to reply if they would continue to wear their clothes in case products were durable. 212 out of 250 participants mentioned that they would wear those clothes in case the quality and appearance remain the same use-after-use. 162 out of 250 participants in the survey believe that retailers have a significant role in encouraging and promoting clothing recycling, therefore they think that retailers need to organize more campaigns. Survery participants were also asked to select the option for clothing at the end-of active use. 156 out of 245 participants chose ''I give it to friends and other family members/relatives.'' option. This outcome shows that increasing the active-use time of the product can help diminish the amount of clothing waste, thus contributes to decrease the environmental footprint.