Cerrahi hastalarının kişilik tiplerinin ve dini bağlılıklarının ameliyat öncesi istem dışı düşüncelerine etkisi
The effects of personality TYPES and religious commitment of surgery patients on preoperative intrusive thoughts
- Tez No: 788593
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHA KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Bu çalışma cerrahi servislerinde yatmakta olan hastaların kişilik tiplerinin ve dini bağlılıklarının ameliyat öncesi istem dışı düşünceler üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Materyal ve Metot: Araştırma Haziran 2020 ¬¬– Şubat 2023 tarihleri arasında, tanımlayıcı olarak gerçekleştirildi. Çalışma araştırmaya katılma kriterlerine uyan 424 hasta ile yürütüldü. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, EKA-GGKF, DBÖ ve AÖİDDÖ kullanıldı. İstatistiksel analizler SPSS 22.00 istatistik paket programı kullanılarak yapıldı. Bulgular: Araştırmaya alınan hastaların %64.9'u kadın, %25.5'i 41-50 yaş aralığında, %87.7'si evlidir. Araştırmaya katılan hastaların DBÖ toplam puan ortalaması 36.12±6.69, AÖİDDÖ toplam puan ortalaması 9.11±10.20'dir. EKA-GGKF nörotisizm alt boyutu puan ortalaması ilköğretim mezunu hastaların 2.43±1.75 ve kronik hastalığa sahip bireylerin 2.49±1.70 olduğu; DBÖ toplam puan ortalamaları evli hastaların 36.51±6.31 ve alkol kullanmayan hastaların 36.44±6.35 olduğu; AÖİDDÖ toplam puan ortalamaları kadın hastaların 10.74±10.93, 30 yaş ve altındaki hastaların 15.83±14.26 ve bekâr hastaların 12.23±10.43 olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the effect of personality types and religious commitments of patients admitted to surgical services on preoperative intrusive thoughts. Material and Method: The research was carried out descriptively between June 2020 and February 2023. The study was conducted with 424 patients who met the criteria for participation in the study. The Patient Information Form, EPQR-A, RCI-10 and PITI were used to collect the data. Statistical analyses were performed using SPSS 22.00 statistical package program. Results: Of the patients included in the study, 64.9% were women, 25.5% were between the ages of 41-50, and 87.7% were married. The total mean score of RCI-10 of the patients participating in the study was 36.12±6.69, and the total mean score of PITI was 9.11±10.20. The mean score of the EPQR-A neuroticism sub-dimension was 2.43±1.75 for primary school graduates and 2.49±1.70 for individuals with chronic disease; The mean total score of RCI-10 was 36.51±6.31 in married patients and 36.44±6.35 in non-alcoholic patients; The mean PITI total score was found to be 10.74±10.93 for female patients, 15.83±14.26 for patients aged 30 years and younger, and 12.23±10.43 for single patients.