Molar insizör hipomineralizasyonu (MIH)'nun çocuklarda yaşam kalitesine etkisinin yaş gruplarına göre değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of molar incisor hypomineralization (MIH) on quality of life in children according to age groups
  1. Tez No: 788594
  2. Yazar: ŞEYMA KISACIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERİH SEVAL ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Büyük azı keser hipomineralizasyonu (BAKH), daimi birinci büyük azı ve bazen de keser dişleri etkileyen gelişimsel bir mine defektidir. Bu çalışmanın amacı, BAKH ile ağız sağlığı ile ilişkili yaşam kalitesi (OHRQOL) arasındaki ilişkiyi değerlendirmek ve bu durumun yaşa göre etkisini incelemektir. Buna ek olarak; BAKH varlığı ile diş hassasiyeti ve BAKH gözlenen çocuklardaki diş olgunluk durumu ile diş hassasiyeti arasındaki ilişki değerlendirilmiştir. Çalışmaya, 130 sağlıklı ve 130 BAKH'ye sahip toplam 260 çocuk katılmıştır. OHRQOL değerlendirmesi için Pediatric Oral Health-related Quality of Life (POQL), diş hassasiyeti değerlendirmesi için Schiff Cold Air Sensitivity Scale (SCASS) ve çocukların diş olgunluk durumunun değerlendirilmesi için Demirjian Yöntemi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Molar incisor hypomineralization (MIH), is a developmental enamel defect that affects permanent first molars and sometimes incisors. The aim of this study is to evaluate the relationship between MIH and oral health-related quality of life (OHRQOL) and to examine the effect of this situation according to age. In addition; The relationship between the presence of MIH and tooth sensitivity, and the relationship between tooth maturity and tooth sensitivity in children with MIH were evaluated. A total of 260 children, 130 healthy and 130 with MIH, participated in the study. Pediatric Oral Health-related Quality of Life (POQL) was used to evaluate OHRQOL, Schiff Cold Air Sensitivity Scale (SCASS) was used to evaluate tooth sensitivity, and Demirjian Method was used to evaluate tooth maturity status of children.