Konya ilinde özel bir süt sığırcılığı işletmesinde laktasyon süt verimini etkileyen faktörler
Factors affecting lactation milk yield in A commercial enterprise in Konya province
- Tez No: 788621
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada Konya ilinde özel bir işletmede yetiştirilen siyah alaca sığırlara ait 305-GSV (305 güne düzeltilmiş süt verimi), laktasyon eğrisi parametreleri ve laktasyon persistensine etki eden faktörlerin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada denetim günü süt verim sayısı 9'dan az olan, Wood modeline göre atipik olarak belirlenen laktasyon verileri çalışma dışı bırakılmıştır. Sonuç olarak, 307 adet siyah alaca sığıra ait 480 laktasyon ve bu laktasyonlara ait 5 171 adet denetim günü süt verimi kullanılmıştır. Laktasyon süt veriminin belirlenmesinde Hollanda metodu kullanılmış, 305 günden kısa ve uzun olan laktasyonların süt verimleri düzeltme katsayıları ile düzeltilmiştir. Laktasyon eğrisi parametreleri (a, b, c) SPSS ver. 25 ile doğrusal olmayan regresyon analizinde Levenberg-Marquard iterasyonu kullanılarak Wood (Yt=atbe-ct) modeli ile belirlenmiştir. Pik verime ulaşma süresi (Tmax) b/c, pik süt verimi (Ymax) a(b/c)be-b ve laktasyon persistensi (S)= –(b+1)×ln(c) formülleri ile hesaplanmıştır. Laktasyon sayısı, buzağılama mevsimi ve servis periyodunun 305-GSV, laktasyon eğrisi parametreleri, Tmax, Ymax ve laktasyon persistensine etkisi Doğrusal Karma Model ve bu özellikler arasındaki korelasyonlar Pearson korelasyon ile belirlenmiştir. Gruplar arasındaki farklılıkların belirlenmesinde ise Bonferroni çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine factors affecting 305-DMY (corrected milk yield for 305 days), lactation curve parameters and lactation persistency of Holstein cows raised in a commercial farm in Konya. In the study, lactation data with less than 9 milk yields on the test day and which were determined as atypical according to the Wood model were excluded from the study. In conclusion, 480 lactations belonging to 307 Holstein cow and 5 171 test day milk yields belonging to these lactations were used. The Holland method was used to determine the lactation milk yield, and the milk yields of lactations shorter and longer than 305 days were corrected with correction coefficients. Lactation curve parameters (a, b, c) were determined by the Wood (Yt=atbe-ct) model using the Levenberg-Marquard iteration in nonlinear regression analysis with SPSS ver 25. Time to reach peak yield (Tmax) b/c, peak milk yield (Ymax) a(b/c)be-b and lactation persistency (S)= –(b+1)×ln(c) were calculated with the formulas. The effect of parity, calving season and days open on 305-DMY, lactation curve parameters, Tmax, Ymax and lactation persistency were determined with Linear Mixed Model and correlations between the traits determined with Pearson correlation. Bonferroni multiple comparison test was used to determine the differences between groups.