Cerrahi tedavi uygulanan ayak bileği kırıklarında posterior malleol fragman tespitinin klinik ve radyolojik sonuçlara etkisi
The effect of posterior malleol fragment detection on clinical and radiological results in ankle fractures undergoing surgical treatment
- Tez No: 788620
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİH KEMAL AKTUĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Amaç: Çalışmanın birinci amacı posterior malleolün fragmanı içeren olduğu ayak bileği kırıklarında, posterior malleol fragmanın tespitinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlara etkisi araştırmaktır. İkinci amacı ise posterior mallleol fragmanı boyutunun ve morfolojisinin fonksiyonel ve radyolojik sonuçlar üzerindeki etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Posterior malleolü içeren izole ayak bileği kırığı nedeniyle cerrahi tedavi uygulanan 131 hastanın dahil edildiği retrospektif kohort çalışması yapıldı. Hastalar PMF tespit edilmeyen (N=91) ve PMF tespit edilen (N=40) olarak iki gruba ayrıldı. Hastalar PMF boyutuna göre PMF ≤%10(N=38), PMF %10-25 (N=56), PMF ≥%25 (N=37) olarak 3 gruba ayrıldı. Haraguchi ve Bartonicek-Rammelt sınıflamasına göre hastalar gruplandırıldı. PMF tespit edilmeyen ve edilen gruptaki hastalar kırıklı çıkık, PMF boyutu ve Haraguchi sınıflamasına göre eşleştirildi. Eşleştirme sonucu PMF tespit edilmeyen (N=25) ve PMF tespit edilen (N=25) gruplar arasında eşleşmiş vaka kontrol analizi yapıldı. Fonksiyonel sonuçları (OMAS,AOFAS,KF-36), ağrıyı (VAS), direk grafideki osteoartrit insidansını, karşı ayak bileğine göre eklem hareket açıklığı kısıtlılığını, işe dönüş süresini ve sindesmoz instabilitesini gruplar arasında karşılaştırdık. Bulgular: Tüm kohortun ortalama yaşı 46.8 (SS, ±14, aralık, 18-81)), ortalama takip süresi 39.8 (aralık, 12-143) ay, ortalama VKİ'si 28 (SS, ±4)'di. Hastaların %57'si kadınlardan oluşmaktaydı. PMF tespit edilen grupta PMF boyutu daha büyüktü (ortanca, 28.6 vs. 11.2, p=
Özet (Çeviri)
Objective: The primary aim of this study was to investigate the effect of fixation of posterior malleolar fragment on functional and radiological outcomes in ankle fractures with involvement of the posterior malleolus. The second aim was to investigate the effect of posterior malleolar fragment size and posterior malleolar fragment morphology on functional and radiological outcomes. Materials and Methods: A retrospective cohort study of 131 patients who underwent surgical treatment for isolated ankle fracture with involvement of the posterior malleolus fragment was performed. The patients were divided into two groups as PMF non-fix (N=91) and PMF fix (N=40). Patients were divided into 3 groups according to PMF size as PMF ≤10% (N=38), PMF 10-25% (N=56), PMF ≥25% (N=37). Patients were grouped according to the Haraguchi classification and Bartonicek-Rammelt classification. Patients in the PMF fix and PMF non-fix groups were matched according to fracture-dislocation, PMF size and Haraguchi classification. Matched case-control analysis was performed between the groups in which PMF non-fix (N=25) and PMF fix (N=25) as a result of matching. We have compared functional outcomes (OMAS, AOFAS, SF-36), pain (VAS), incidence of osteoarthritis on plain radiography, range of motion restrictions compared to the contralateral ankle, time to return to work, and syndesmosis instability between the groups. Results: The mean age of the entire cohort was 46.8 (SD, ±14, range, 18-81), mean follow-up time was 39.8 (range, 12-143) months, and mean BMI was 28 (SD, ±4). 57% of the patients were women. PMF size was larger in the PMF fix group (median, 28.6 vs. 11.2, p=