Kâğıt kökenli ambalaj sektörü ve sektörde Türkiye'nin dünyadaki konumu
Paper based packaging sector and Turkey's position in the world in the sector
- Tez No: 788660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Malın taşınması konusunda her dönemde, farklı formlarda ambalajlar kullanılmıştır. Günümüze gelindiğinde ambalajların çok geliştiğini ve çeşitlendiğini görebiliyoruz. Kullanımı artan en önemli ambalaj çeşidi ise kağıt ambalajlardır. Kağıt ambalaj günümüz koşullarında dünya genelinde en çok tercih edilen ve gelişime açık ambalaj türlerindendir. Kağıt ambalajın kullanımındaki artış üretim cazibesini arttırmaktadır. Üretimde ise yenilikçe ve rekabetçi olan ülkeler artan bu pazardan pay almakta daha avantajlı konumdadır. Türkiye bu pazarda güçlü konumdadır. Dünyadaki kağıt ambalaj üretim istatistiklerinin üstünde bir grafikle büyümektedir. Türkiye kağıt ambalaj endüstrisi dünyadaki Pazar payını arttırabilmek için imkan bakımından daha avantajlı ülkelerle de rekabet halindedir. Dünyadaki kağıt ambalaj Pazar payımızı arttırabilmek için hem sektör temsilcilerinin hem de kamunun yapması gereken iyileştirmeler var. Bu iyileştirmeler sayesinde dünyada önemli bir seviyede olan kağıt ambalaj endüstrisinin lider ülkelerinden biri olmak yüksek ihtimal dahilindedir.
Özet (Çeviri)
Packaging is used in every sense and in different forms. Today, we are able to diversify and multiply the packaging. The most important packaging material increasing is paper packaging. Paper packaging options are among the most preferred and personalized packaging types worldwide. Production in the use of paper packaging increases production. In production, it is more targeted to receive payment from this increasing market in countries with development and approach. Turkey is in a strong position in this market. Paper packaging in the world grows with a graphic on its packaging. The paper packaging industry sector in Turkey is in competition with more systems than system facilities to improve payments. For paper packaging the world is there for both market equipment and the public to improve what we do for packaging. Thanks to these improvements, we can become one of the leading countries in the paper industry, at any level in the world.