Muhasebe meslek mensubu adaylarının cinsiyet ayrımcılığına yönelik algıları: Muhasebe ve Finans Yönetimi Bölümü öğrencileri üzerine bir araştırma
Perceptions of professional accounting members on gender discrimination: A research on Accounting and Finance Management Department students
  1. Tez No: 788659
  2. Yazar: TUĞÇE AYAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
13 Haziran 1989 tarihinde yasal bir nitelik kazanmış olan muhasebe mesleğinin birçok sorunu bulunmaktadır. Bu sorunların başlıca muhatabı olan muhasebe meslek mensuplarından yola çıkılarak çalışmamızın temeli oluşturulmaya başlanmıştır. TÜRMOB verileri ve literatüre bakıldığında, ülkemizdeki kadın muhasebe meslek mensuplarının sayıca azlığı ve meslekte erkek meslektaşları kadar etkin rol almadığı görülmüştür. Buradan hareketle çalışmamızın ana konusu,“Kadın Muhasebe Meslek Mensuplarının Çalışma Hayatında Yaşadıkları Cinsiyete Yönelik Ayrım ve Buna Yönelik Muhasebe Bölümünde Eğitim Alan Öğrencilerin Algılarının İncelenmesi”olarak belirlenmiştir. Yapılan literatür taramasında, çalışmamıza benzer çalışmaların sayıca az olması ve muhasebe çalışma hayatında yaşanan cinsiyete yönelik ayrım hususunda muhasebe öğrencilerin algılarını incelemeyi amaçlayan çalışmanın var olmaması çalışmamızı özgün kılmaktadır. Yapılan literatür çalışmasında çalışma hayatında kadınlara karşı cinsiyete yönelik ayrımın var olduğu, diğer ülkeler tarafından da kabul edildiği ve konu üzerine benzer çalışmalar yapıldığı görülmüştür. Tez çalışmamızın ilk bölümünde muhasebe mesleği ve meslek mensuplarına yer verilmiştir. İkinci bölümünde cinsiyete yönelik ayrımcılık anlatılmış son olarak üçüncü bölümde çalışma hayatında cinsiyete yönelik ayrımcılık ve buna yönelik öğrenci algıları anket yöntemi ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The accounting profession, which gained a legal qualification on 13 June 1989, has many problems. The basis of our study has been started to be formed by starting from the accounting professionals who are the main addressees of these problems. When TÜRMOB data and literature are examined, it has been observed that female accounting professionals in our country are few in number and do not take an active role in the profession as much as their male colleagues. From this point of view, the main subject of our study has been determined as“The Gender Discrimination Experienced by Female Accountants in Working Life and Examining the Perceptions of Students Studying in the Accounting Department”. Aiming to examine the perceptions of accounting students regarding gender discrimination in accounting working life makes our study unique. In the literature study, it was seen that there is a gender discrimination against women in working life, it is accepted by other countries and similar studies have been carried out on the subject. In the first part of our thesis, the accounting profession and its members are included. In the second part, gender discrimination is explained, and finally in the third part, gender discrimination in working life and student perceptions about it are examined by questionnaire method.