لدبلوماسية في السوَر المدنية: دراسة تحليلية معاصرة
Medeni surelerde diplomasi: Çağdaş bir analitik çalışma
  1. Tez No: 788694
  2. Yazar: HUSSEİN WAHEED CHYAD AL-NASERI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HANAN AKKO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, Kuran'da bugün bilinen (diplomatik terimlerle) kelimelerin çıkarılmasını ve yükümlülüklerin yerine getirilmesini içeriyordu. Ve ahitler ve araştırmanın sonucu, Müslümanların diplomasiyi herkesten önce Kuran'dan ve temiz Sünnetten bildiğiydi.Birinci bölüm, diplomasi, tarihi ve protokol ve görgü kuralları gibi sanatlarını tanımaya ve akitlerin ve akitlerin detaylandırmadan veya abartmadan yerine getirilmesine ayrılmıştır.Aynısı, bugün diğer ülkelere elçiler göndermekten yapıldığı gibi, Peygamber'in arıtılmış Sünnetinden, krallara ve imparatorlara elçi göndermekten diplomasi için de geçerlidir. Ayrıca İslam'da barış arayışı ve kadın, diğer dinlere kıyasla İslam dininde kadının namusunun bir parçasıydı. Araştırma, diplomasiyi çıkarmak için sivil çitin bir analiziydi
Özet (Çeviri)
This research involved the removal of the words known today (in diplomatic terms) from the Qur'an and the fulfillment of obligations. And the covenants and the result of the research was that Muslims knew diplomacy first of all from the Qur'an and the pure Sunnah.The first part is devoted to acquaintance with the arts of diplomacy, history and protocol and etiquette, and the fulfillment of contracts and contracts without elaboration or exaggeration.The same applies to diplomacy, from sending envoys to kings and emperors, from the purified Sunnah of the Prophet, as is done today to sending emissaries to other countries. In addition, seeking peace in Islam and women were a part of the honor of women in Islam compared to other religions. The research was an analysis of the civic fence to extract diplomacy.