حكم نشوز الزوجة عند المذاىب الأَربعة وأَثره في المجتمع العراقي
Dört mezhebe göre kadının nüşûzu ve Irak toplumuna yansıması
- Tez No: 788693
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ AYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu konunun araştırma konusu olarak seçilmesinin en önemli nedenlerinden birisi eşe karşı isyan etme olgusunun Ġslam toplumu içerisinde giderek kötü bir hal almasıdır. Bu durum ailelerin parçalanmasına ve çocukların kaybedilmesine ve nihayetinde boşanma ile sonuçlanacak nefret ve küskünlüğe yol açar. Eşlerin başkaldırmasının sebeplerinden biri de eşlerin hak ve görevlerini bilmemeleridir. Bunun nedeni ise Kur'an ve sünnetten uzaklık ve ailelerin dağılması problemleriyle uğraşan Batı'nın Ġslam toplumu üzerindeki tesiridir. Çalışmada bu olgunun sebepleri, tezahürleri ve bunların hukuki veya sosyal açıdan sonuçları üzerinde durulmuştur. Çünkü aile, toplumun temel yapı taşı ve gücünü aldığı temel direğidir. Çalışma giriş, önsöz, iki ana bölüm ve sonuç kısımlarına ayrılmıştır. Giriş bölümünde, bireyin ve grubun hayatında ailenin öneminden, kendini muhafaza etmenin ve günaha düşmekten korunmanın yollarından bahsedilmektedir. Ayrıca evlilik ve neslin çoğalmasının önemi, itaatsizliğin evlilik yaşamının huzurunu bozan ve onu çöküşle tehdit eden bir hastalık olmasının ciddiyeti üzerinde durulmuştur. Çalışmanın birinci bölümünde Ġslam'ın aileyi inşa eden temel kurallarından, öneminden, kocanın hakkından, iyi ikili ilişkilerden, onun hükümlerinden ve müslümanca bir ev inşa etmede itaatin etkisinden bahsedilmiştir. Ġkinci bölümünde itaatsizliğin 11 mahiyetini anlatılıp iki konuya ayrılmıştır. Birincisi itaatsizliğin tanımı ve itaatsizliğin hükmüdür. Ġkincisi ise itaatsizliğin görünümleri ve itaatsizliğin sebepleridir. Tezin üçüncü bölümü iki temel konudan oluşmakta olup, bunlardan birincisi iki mevzuyu içermektedir. Birincisi itaatsizliğin araçlarını, ikincisi ise itaatsizliğin uygulamalarını ele almaktadır. Ġkinci temel konuda ise ilk başlık altında kadının itaatsizliğinin etkisi, ikinci başlık altında ise Irak
Özet (Çeviri)
One of the most important reasons that prompted me to choose this topic is the exacerbation of the dangerous phenomenon of disobedience in the Islamic society, which in the collection of its results leads to the disunity of families and the loss of their children, and to hatred and hatred, which ultimately leads to divorce. And the problems of the West, and it touched upon dealing with cases of family disintegration and identifying its causes and manifestations and the consequences of that from a legal and social point of view; And because the family is the first basic building block in society and its pillar on which it stands and by which it strengthens its pillars, and wives are the pillar in building the family, and through it the psychological bonds and solid social ties are strengthened. Then I divided my research into an introduction and a preface, and made it into two chapters, sections, demands and conclusion. In the introduction, I spoke about the importance of the family in the life of the individual and the group, and ways to protect the self and immunize it from falling into sin, as well as the importance of marriage and procreation, and the more seriousness of disobedience as a disease that disturbs the marital life and threatens it with collapse, and I mentioned in its introduction the principles of Islam In building the family and its importance, the husband's right to guardianship, its meanings and effects, good cohabitation and its rulings, and the effect of obedience on building a Muslim home. From our message on two sections, the first was of two demands, the first dealt with the means of disobedience and the second was the procedures for disobedience. As for the last topic, the first demand came in the impact of the wife's disobedience, and in the second the impact of disobedience on women's rights in Iraqi society