منهج متكامل لتعليم العربية للأغراض الدبلوماسية
Dipiomatik amaçlar için Arapça öğretiminde bütünleşmiş bir yöntem
  1. Tez No: 720675
  2. Yazar: ISLAM YOUSSRY ALY ALY ELHADKY
  3. Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. ABDUL RAHMAN BİN CHECK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: International Islamic University Malaysia
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Arapça Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı; özel amaçlara yönelik dil müfredatının temellerine dayanarak, anadili Arapça olmayanlara diplomatik amaçlar için bütünleşmiş Arapça eğitim müfredatı oluşturmaktır. Araştırmacı; çalışmasında tanımlayıcı yaklaşımı izlemiştir. Ayrıca önerilen müfredatı oluşturmak için diplomatların notlarını, görev başında karşılaştıkları dil problemlerini ve uluslararası ilişkiler kitaplarını incelemiştir. Bu tür bir program için ihtiyaç analizinin temellni belirlemek amacıyla özel amaçlı dil tasarım kitaplarını inceledi. Diplomatik personelin dilsel ihtiyaçlarını belirlemek için iki bölümden oluşan bir anket oluşturdu: Dil ihtiyaçlar ve kültürel ihtiyaçlar. Uluslararası diplomat, uluslararası ilişkilerde uzman ve yabancı dil eğitiminde uzman olan 41 kişinin görüşleri bir araya getirilirken diplomatik personellerle bir dizi görüşmeler gerçekleştirildi. Önerilen müfredatı oluşturmakta temel teşkil eden; diplomatik alanda çalışanların dilsel ve kültürel ihtiyaçlarının bir listesine ulaşıldı. Araştırmacı, test edilecek stajyerlerin programa katılmadan önce seviyelerini belirlemek ve bir test tasarlamak amacıyla ilk aşamada gerekli ve yaygın olan iletişim pozisyonları ve gramer kurallarını belirlemek amacıyla üç Arapça öğretici kitabı analiz etti.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to build an integrated curriculum for teaching Arabic language to non-speakers of Arabic for diplomatic purposes, based on the principles of building language curriculum for specific purposes. The researcher followed the descriptive method in his study. To reach a comprehensive understanding of diplomats' tasks and language situations they face, the researcher studied international relations and diplomats' autobiographies, and reviewed books on designing language programs for special-purposes. To develop the needs analysis, the researcher composed a survey to gather data about the linguistic and culture needs of workers in the diplomatic field. The survey covered two areas: the linguistic needs, and the cultural needs. Replies from 41 respondents of diplomats, international relations' experts, foreign languages' experts have been gathered. He also conducted interviews with workers in the diplomatic field for the same purpose .Eventually, the researcher has built a list of linguistic needs for workers in the diplomatic field. This list was the basis for building the proposed curriculum. The researcher has also analyzed three Arabic teaching textbooks to investigate the most common communicative situations and grammatical rules used in elementary level, in order to design a placement test for trainees to take before joining the program.