Buğday ve arpaya dayalı yemlerde enzim kullanımının 42 günlük etlik piliçlerde karkas randımanı ve karkas öğelerine etkileri
Effect of enzyme addition to wheat or borley based diets upon live performance and carcass yield and carcass parts of broilers
- Tez No: 78874
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Arpa buğday ve Endofeed adlı pentozanaz ve B-glukanaz aküvitli enzimin etlik piliçlerde canlı performans ve karkas öğelerine etkisini ölçmek üzere bir deneme düzenlenmiştir. Bu amaçla bir günlük Cobb broyler etlik piliçler alınmış 14 gün süreyle standart broyler başlatma yemiyle yemlendikten sonra deneme yemleri yedirilmiştir. Arpa, buğday, arpa + enzim ve buğday + enzime dayalı test yemleri fomüle edilmiş ve broyler başlatma, büyütme ve bitirme yemleri olarak sırasıyla 7, 14 ve 7 gün süreyle 14 günlük civcivlere yedirilmiştir. Buğday ve arpaya dayalı yemlere p - glukanaz ve pentozanaz aktivitesi içeren, Endofeed 500 g/ton düzeyinde ilave edilmiştir. 4 muameleden oluşan test yemleri 6'şar tekerrür halinde herbirinde 10'ar civciv bulunan 3 katlı kafes ünitelerine şansa bağlı olarak tahsis edilmiştir. Bu amaçla toplam 240 civciv kullanılmış olup deneme süresince (14-42. günler arasında) test yemleri ile adlibitum olarak yenilenmiştir. Civcivlere nipel suluklarla su verilmiş denemenin yürütüldüğü oda 24 saat süreyle aydınlatılmıştır. Arpa, buğday ve Endofeed enziminin broyler canlı performansına etkilerini ölçmek üzere civcivler haftalık olarak tartılmış, yem tüketimleri saptanmış, canlı ağırlık artışı ve buna bağlı yem dönüşüm oranlan ölçülmüştür. Muamelelerin karkas kalitesi ve öğelerine etkilerini ölçmek üzere denemenin sonunda (42. gün) her tekerrürden 1 erkek ve 1 dişi şansa bağlı olarak seçilip ölçüm yapmak üzere kesilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY An experiment was conducted to examine the effects of enzyme addition to wheat or barley based diets upon live performance and carcass yield and carcass parts. Day old Cobb broiler male and female mixed chicks were given standart broiler starter for the first 14 days. Wheat, wheat + enzyme, barley, barley + enzyme based test broiler diets were formulated as starter, grower and finisher and fed to 14 day old chicks for 7, 14 and 7 days respectively. Endofeed (with p- glucanase and pentozanase activity, was added to barley and wheat based diets at 500 g/ton dose level. The 4 treatments were randomnely assigned at 6 replication in three tier broiler wire cages in which chicks 10 were housed. 240 fourteen days old chicks were housed in cage units and fed ad libitum with test diets from 14 to 42 days of age. Birds were accesed to nipple drinkers freely. Experimental house were illuminated for 24 hours. To test the effects of enzyme supplementation to wheat or barley based diets the birds were weighed weekly, feed consumtions and feed conversion values were measured. To examine the effects of the treatments upon carcass quality two birds (one male and one female) from each replication were randomely selected and killed by cervical dislocation araştırmada the end of the experiment (42. Day). Then, carcass yield, abdominal fat, legs, breast and wings ratios were measured as parts of the carcass.