Değişik eksojen enzimlerin etlik piliçlerde karkas verimi üzerine etkileri
  1. Tez No: 78873
  2. Yazar: ÖZDEN HANGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
I ÖZET Bu çalışmada, değişik ekzojen enzimlerin, etlik piliçlerde karkas verimi ve bazı karkas parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırmada bir günlük yaştaki 242 adet Cobb tipi erkek ve dişi ı etlik piliç civcivler kullanılmıştır. Bunlardan karışık bir şekilde rastgele 4 grup oluşturulmuştur. Muamele grupları kontrol grubu, Avyzime grubu, Kemyzime grubu ve Endofeed gruplarından oluşmuştur. Enzimler tüm rasyonlara eşit seviyede (100 ppm/kg) katılarak kullanılmıştır. İlk üç haftada başlatma yemi (%23.1 ham protein; 3050 kcal ME/kg) kullanılmıştır. Enzim içeren rasyonlar büyütme ve bitirme yemlerinde kullanılmıştır. Muamele gruplarının canlı ağırlık değerleri sırası ile 1.8480.48; 1.9440.53; 1.9520.36; 2.0480.60 kg olarak bulunmuştur. Canlı ağırlık ortalamaları arasındaki fark istatistiki olarak önemli bulunmuştur (P 0.05).
Özet (Çeviri)
n SUMMARY Effects of the exogen enzymes on the carcass yield and some carcass parameters of the broiler chicks were evalueted in this study. One day old 242 Cobb broiler male and female mixed chicks were randomly assigned to four treatment groups at the begining of the study. Treatments groups included control group, Avyzime group, Kemyzime group, Endofeed group and enzymes were added to diets at the level of 100 ppm/kg. All chicks were fed with the same starter diets (23.1%CP; 3050 kcal ME/kg) during the first three weeks of the study. Enzyme added diets were applied to treatment groups after the starting period. The live weight values of the treatment groups were found as 1.8480.48; 1.9440.53; 1.9520.36; 2.0480.60 kg for the groups of control, Avyzime, Kemyzime and Endofeed respectively.