Kuru göz hastalığı tedavisine yönelik insert formülasyonunungeliştirilmesi
Development of insert formulation for dry eye disease treatment
  1. Tez No: 788741
  2. Yazar: MERVE GÜL BİNİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLŞAH GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Siklosporin A (siklosporin), Tolypocladium inflatum ve Beauveria nevus isimli mantarların ürettiği siklik bir peptiddir. siklosporin A, T-hücre aktivitesini ve inflamatuar sitokin üretimini inhibe ederek; immünsüpresyon sağlayan, bir kalsinörin inhibitörüdür. BCS Sınıf II kategorisinde yer alıp suda çözünmeyen ve düşük biyoyararlanım gösteren bir moleküldür. Oftalmik preparatları genellikle göz damlası dozaj formu olarak yaygın kullanılmaktadır. Siklosporin oftalmik insert dozaj şekli oküler yüzeyde daha uzun süre kalabilen, sürekli etki sağlayan böylece sıklıkla uygulama zorunluluğunu ortadan kaldırarak terapötik etkinliği daha yüksek olan okuler, mikro boyutta etkin içerikli, QbD'ye dayalı insert formülasyonları geliştirilip in-vitro çalışmaları yapılmıştır. Çalışmamızda QbD'nin ilk adımları olan Kritik Kalite Özelliklerinin de (CQA), Hedef Ürün Kalite Profili (TPQP), bunlara bağlı olarak Kritik Proses Parametreleri (CPP) belirlenmiş ve Başlangıç Risk Analiz Değerlendirmeleri yapılmıştır. Üretilen her seri ürün için belirlenen (CQA) ve Kritik Proses Parametrelerinin (CPP) daima belirli spesifikasyonları sağlamasına ve bu amaçla oluşturulan limit sınırları içerisinde kalarak çalışılmıştır. Siklosporin oftalmik insert formulasyonu etkin madde siklosporin, yardımcıların; sodyum aljinatı emülgatör ve kıvam artırıcı olarak, gliserinin plastifiyan ve nemlendirici özelliği taşıması, jelatinin plastifiyan özelliği ve taşıyıcı olarak enjeksiyonluk suyun birleştirilmesi ile uzun salım sağlanmış ve yumuşak, göz yüzeyine kolay yapışabilen bir form elde edilmiştir. Hazırlanan siklosporin oftalmik insert formulasyonunda karakterizasyon çalışmaları için yoğunluk, pH, kırılma indisi, nem miktarı, viskozite, zeta potansiyeli, salım süresi ve miktar tayini analizlerinin sonuçlarına göre belirlenen kritik ürün kalite özelliklerini sağlamıştır. Başlangıç risk 109 analiz değerlendirmesine göre öngörülen bazı yüksek risk parametrelerinin, kritik proses özelliklerine bağlı olarak geliştirilen formülasyonlar ve analizleri sonucunda; düşük risk teşkil ettiği görülmüştür. Böylelikle yapılan sonuç risk analiz değerlendirmesine göre üretim yöntem ve parametrelerinin ürünün kalitesini yaşamı boyunca sağlayacağı ve güvenli alan içerisinde kalacağı yapılan test ve analizlere dayanarak gösterilmiştir. Siklosporin Oftalmik insert için 25 ± 2°C ve %60 ± 5ve 40 ± 2°C ve %75 ± 5'de 3 ay stabilite takibi yapılmıştır. Stabilite periyodunda sıcaklığın salım süresine etkisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cyclosporine A (cyclosporine). It is a cyclic peptide produced by the fungi Tolypocladium inflatum and Beauveria nevus. cyclosporine A by inhibiting T-cell activity and inflammatory cytokine production; It is a calcineurin inhibitor that provides immunosuppression. Ophthalmic preparations are commonly used as eye drops dosage form. In-vitro studies have been carried out by developing ocular, micro-sized active ingredient, QbD- based insert formulations with cyclosporine ophthalmic insert dosage form, which can stay on the ocular surface for a longer time, provide a continuous effect, thus eliminating the necessity of frequent application and higher therapeutic effectiveness. In our study, Critical Quality Characteristics (CQA), Target Product Quality Profile (TPQP), which are the first steps of ObD, Critical Process Parameters (CPP) were determined and Initial Risk Analysis Evaluations were made. It has been tried to ensure that the (CQA) and Critical Process Parameters (CPP) determined for each serial product produced always meet certain specifications and stay within the limits established for this purpose. Cyclosporine ophthalmic insert formulation active substance cyclosporine, auxiliaries; By combining sodium alginate as emulsifier and thickener, glycerin's plasticizer and moisturizing properties, gelatin's plasticizer properties and injection water as carrier, a long release was achieved and a soft, easily adhered form to the eye surface was obtained. For the characterization studies of the prepared cyclosporine ophthalmic insert formulation, it provided the critical product quality properties determined according to the 111 results of density, pH, refractive index, moisture content, viscosity, zeta potential, release time and quantification analysis. As a result of the formulations and analyzes developed depending on the critical process properties of some high risk parameters predicted according to the initial risk analysis evaluation; found to be low risk. Thus, the result has been shown based on the tests and analyzes made, according to the risk analysis evaluation, that the production methods and parameters will ensure the quality of the product throughout its life and remain in the safe area. For the Cyclosporine Ophthalmic insert, 3 months stability was monitored at 25+ 2°C and 60% ± 5% and 40 ± 2°C and 75 ± 5%. It has been determined that the temperature has an effect on the release time during the stability period.