Sıçanlarda CLP ile oluşturulan sepsis modelinde Galanginin muhtemel etkilerinin araştırılması
Investigation of possible effects of Galangin in CLP-induced sepsis model in rats
- Tez No: 788752
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ HALICI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sıçanlarda CLP İle Oluşturulan Sepsis Modelinde Galanginin Muhtemel Etkilerinin Araştırılması Amaç: Sıçanlarda çekum bağlama ve ponksiyon ile indüklenen sepsis modeli ile oluşturulmuş akciğer hasarında, galanginin muhtemel rolünü Nrf2 üzerinden biyokimyasal, moleküler ve histopatolojik olarak inceleyerek analiz etmektir. Materyal ve Metot: Çalışmada 40 adet dişi albino Wistar sıçan kullanıldı. Sıçanlar her grupta 8 hayvan olacak şekilde 5 gruba ayrıldı (Grup1: Sham, Grup2: Sepsis, Grup3: Sepsis+25 mg/kg Galangin, Grup4: Sepsis + 50 mg/kg Galangin, Grup5: Sepsis + 100 mg/kg Galangin). Tedavi gruplarına sepsis modeli oluşturmadan 1 saat önce oral yol ile galangin verildi. Sepsis ve sepsis+galangin gruplarına anestezi altında CLP yöntemi ile polimikrobiyal sepsis modeli oluşturuldu. Sıçanlar 18 saat sonra sakrifiye edildi. Kan ve akciğer doku örnekleri alındı, uygun şartlarda saklandı. Akciğer doku örneklerinde Nrf2, PPAR-γ ve NF-κB mRNA ekspresyonları RT-PCR yöntemi ile ölçüldü. ROS, GSH, GPx, HO-1, TNF-α ve IL-6 seviyesi ELISA yöntemi ile ölçüldü. Akciğer dokularının histopatolojik ve immünreaktif analizleri yapıldı. Bulgular: Sıçanlardan elde edilen akciğer dokularında CLP grubunda sağlıklı gruba kıyasla Nrf2 ve PPAR-γ mRNA ekspresyonlarının anlamlı olarak azaldığı, NF-κB mRNA ekspresyonlarının ise anlamlı olarak arttığı görüldü. Galangin ön tedavisi verilen sepsisli sıçanlarda doza bağımlı olarak sepsis sonucu azalan Nrf2 ve PPAR-γ mRNA ekspresyonlarının anlamlı olarak arttığı ve sepsis sonucu artan NF-κB mRNA ekspresyonlarının ise anlamlı olarak azaldığı tespit edildi. Akciğer dokularında sepsise bağlı artan ROS, TNF-α ve IL-6 seviyelerinin galangin verilen gruplarda doza bağımlı olarak azaldığı görüldü. Sepsise bağlı azalan HO-1, GPx ve GSH miktarlarının ise galangin verilen gruplarda doza bağlı olarak arttığı tesbit edildi. Histopatolojik ve immünhistokimyasal bulgularımız bu bulguları desteklemiştir. Sonuç: Antioksidan bir bileşik olan galanginin, akciğerde sepsise bağlı oluşan doku hasarının azaltılmasında Nrf2/PPAR-γ yolağını modüle etmek suretiyle hem oksitatif stresi hem de inflamatuvar yanıtı azaltmasının rolü olduğu ortaya koyulmuştur. Galanginin, sepsis tedavisi için yeni potansiyel bir bileşik olarak araştırılabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Investigation of The Possible Effects of Galangin In A Model of CLP-Indicated Sepsis in Rats Aim: To determine the possible effects of galangin in the lung injury induced by cecum ligation and puncture-induced sepsis model in rats via Nrf2 by biochemical, molecular and histopathological analyses. Materials and Methods: Forty female albino Wistar rats were used in the study. The rats were divided into 5 groups with 8 animals in each group. (Group 1: Sham, Group 2: Sepsis, Group 3: Sepsis + 25 mg/kg Galangin, Group 4: Sepsis + 50 mg/kg Galangin, Group 5: Sepsis + 100 mg/kg Galangin). Oral galangin was given to the treatment groups 1 hour before sepsis model induction. In sepsis and sepsis+galangin groups a polymicrobial sepsis model was induced by CLP method under anesthesia. The rats were sacrificed after 18 hours. Blood and lung tissue samples were collected and stored under appropriate conditions. Nrf2, PPAR-γ and NF-kB mRNA expressions were analysed by RT-PCR method in lung tissue samples. ROS, GSH, GPx, HO-1, TNF-α and IL-6 levels were measured by ELISA method. Histopathological and immunoreactive analyzes were performed on lung tissues. Results: In lung tissues obtained from rats, Nrf2 and PPAR-γ mRNA expressions were significantly decreased in the CLP group compared to the healthy group, while NF-kB mRNA expressions were significantly increased. It was observed that the increased levels of ROS, TNF-α and IL-6 due to sepsis in the lung tissues decreased in a dose-dependent manner in the groups given galangin. It was determined that HO-1, GPx and GSH levels, which decreased due to sepsis, increased in galangin groups depending on the dose. Our histopathological and immunohistochemical findings supported these findings. Conclusion: It has been revealed that galangin, an antioxidant compound, has a role in reducing both oxidative stress and inflammatory response by modulating the Nrf2/PPAR-γ pathway in reducing tissue damage due to sepsis in the lung. We think that galangin can be investigated as a potential new compound for the treatment of sepsis.