Gestasyonel diabetes mellitusun fetal kardiyak morfoloji üzerindeki etkileri
Effects of gestational diabetes mellitus on fetal cardiac morphology
- Tez No: 788772
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET SAĞOL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
AMAÇ: Gestasyonel Diabetes Mellitus (GDM) ile komplike olmuş gebeliklerde fetal kardiyak morfolojik etkilenmeyi ortaya koymak ve bu değişikliğin maternal glisemik kontrol ile ilişkisini incelemektir. MATERYAL VE METOD: Bu kesitsel bir çalışma olup araştırmaya Ege Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Perinatoloji Polikliniğine başvuran GDM tanısını 24-28. gebelik haftaları arasında tek adımlı 75 g oral glukoz tolerans testi (OGTT) ne göre almış, 24-36. gebelik haftaları arasındaki19adet gebe vaka grubu olarak ve benzer gebelik haftalarındaki 21 tane normal komplikasyonsuz gebelikleri olanolgular ise kontrol grubuolarak dahil edilmiştir.Fetal kalp yapısının ultrasonografi ile değerlendirilmesinde;4 odacık kesitinde sağ ve sol ventrikül küresellik indeksleri ölçülüp, fetal kalbin global küresellik indeksi (GSI) hesaplanmıştır.M- mod kullanılarak interventriküler septum (IVS) kalınlığı ölçülmüştür.Ayrıca fetal kardiyo-torasik oran hesaplanmış olup, fetal kalp hızları kaydedilmiştir.Biyokimya parametresi olarak ise Hba1c(%) değerleri bakılmıştır. Yapılan ölçümler kontrol grubu ile karşılaştırılarak gestasyonel diyabetin fetal kardiyak morfolojik değişiklikler üzerine etkisi ve bu etkilenmenin maternal glisemik kontrol ile ilişkisi değerlendirilmiştir. BULGULAR:Vaka ve kontrol gruplarının ortalama maternal yaş ve gestasyonel haftaları benzerdi. GDM grubunda BMI ve HbA1c değerleri kontrol grubuna göre yüksek saptandı.Ultrasonografik ölçümlere bakılırsa; IVS kalınlığı GDM grubunda kontrol grubuna oranla anlamlı düzeyde artmış izlendi.GSI ve LV küresellik indeksleri açısından vaka ve kontrol grubu arasında fark tespit edilmedi.RV küresellik indeksi GDM grubunda kontrol grubuna göre (1,68 e 1,73) daha düşük saptanmış olup bu daha yuvarlak bir RV yapısına işaret etmekle birlikte her iki grup arasında anlamlı fark bulunamadı.Kardio-torasik oran vaka grubunda daha düşük bulundu.GDM grubundaki fetal kardiak morfolojik ultrasonografik ölçümlerin HbA1c değeri ile arasında anlamlı bir korelasyon bulunamadı. ANAHTAR KELİMELER: GDM(Gestasyonel Diabetes Mellitus);OGTT(Oral Glukoz Tolerans Testi);fetal kardiak morfoloji
Özet (Çeviri)
AIM: To reveal the fetal cardiac morphological effect in pregnancies complicated with Gestational Diabetes Mellitus (GDM) and to examine the relationship of this change with maternal glycemic control. MATERIAL AND METHOD: This is a cross-sectional study which case group consists of the applicants, who are GDM diagnosed by one-step 75 grams oral glucose tolerance test (OGTT) in their pregnancy weeks 24-28, 19 pregnants whose pregnancy week 24-36, whereas 21 normal without-complication pregnants in similar weeks as above are considered as control group; to Ege University Gynecology and Obstetrics Department Perinatalogy Polyclinic. For evaluation of fetal heart structure, right and left ventricular sphericity indexes were measured in four-chamber view and Global Sphericity Index of fetal heart (GSI) was calculated. Interventricular Septum Thickness (IVS) was measured by using M-mode. Besides, fetal cardio-thoracic ratio was calculted to record fetal heart rate. Hba1c (%) was considered bio-chemistry parameter. Above described measurements were compared with control group to evaluate the effects of gestational diabetes over fetal cardiac morphological changes and relation between this effect and maternal glycemic control. RESULTS: Average maternal age and gestational weeks were similar. BMI and HbA1c values were founded higher in GDM group compared to control group. As per ultrasonographic measurements, IVS thickness was meaningfully increased in GDM group compared to control group. In terms of GSI and LV sphericity indexes there was no difference between case and control groups. RV sphericity index was founded lower (1,68 to 1,73) in GDM group compared to control group, which points out to more rounded RV structure but does not mean meaningful difference. Cardio-thoracic ratio was found lower in case group. No meaningful correlation was found in measurements between fetal cardiac morphological ultrasonographic measurements and HbA1c values in GDM group. KEY WORDS: GDM(Gestational Diabetes Mellitus);OGTT(Oral Glucose Tolerance Test);fetal cardiac morphology