Gestasyonel diyabetin fetal kardiyak morfoloji ve fonksiyonlar üzerine etkisi
The effects of gestational diabetes on cardiac structure and functions
  1. Tez No: 282321
  2. Yazar: FATİH ATİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER EKİCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Kardiyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Gelişen teknolojiye paralel olarak, fetal gelişimi olumsuz etkileyen, doğumsal kalphastalıklarının daha sık karşımıza çıkmasına yol açan faktörleri erken dönemdesaptayabilmekteyiz. Fetal kalpte morfolojik ve fonksiyonel bozukluğa neden olan önemli riskfaktörlerinden biri de gestasyonel diyabettir.Bizde bu doğrultuda, gestasyonel diyabetin, fetal kardiyovasküler sistemde yol açtığıyapısal ve fonksiyonel bozuklukları araştırdık. Haziran 2008 ? Ocak 2011 tarihleri arasında17 ? 37 haftalık, 146 gebeye (56'sı gestasyonel diyabetli, 90'ı kontrol) ayrıntılı fetalekokardiyografi uyguladık.Çalışmamızda toplam 14 (%9,5) olguda fetal kardiyak anomali tespit ettik. GDM'lianne fetüslerinde yapısal kalp defekti oranı %8,9, kontrol grubundaki olgularda %10 olarakbulunmuş, iki grup arasında fark bulunmamıştır. Bu yüksek oranlar, hastanemizin üçüncübasamak sağlık hizmeti veren bir kurum olması nedeniyle, olguların seçilerekgönderilmesinden kaynaklandığını düşündürmüştür.Olgularımızın %32,2'sinin (n=47) obez olduğu, obezitenin kontrol grubunda %4,7,GDM'li grupta %71,4 olduğu belirlenmiştir. Obez olan hastaların %27,3'ünde GDM olduğusonucuna varılmıştır. Obezite ile GDM arasındaki ilişkinin istatistiksel olarak anlamlı olduğubulunmuştur (p=0,003).GDM'li olgularda, sistolde IVS ve LVP kalınlığı, aortik ve pulmoner tepe sistolik akımhızlarında istatistiksel anlamlı artmış görülmüştür. EF, hasta ve kontrol grubunda benzer, FSartmış saptanmıştır, fark istatistiksel önem arz etmemiştir. Bu bulgular, ventriküllerde globalbir geometrik kasılma bozukluğunu, ventrikülün kalp bazaline doğru kasılarak, kısalmafraksiyonunu arttırdığını ve bu durumun eşlik ettiği fonksiyonel değişikliği düşündürmüştür.Her iki grupta diyastolik disfonksiyon olduğu, arada istatistiksel fark olmadığı, dahaönce yapılmış çalışmalarla paralellik gösterdiği sonucuna ulaşılmıştır.GDM'li hastaların %23,2'sinde HbA1c değerleri yüksek bulunmuş, ancak yapısal kalphastalığı ya da kardiyak disfonksiyon ile korele olmadığı, sonuçların daha önce yapılmış olançalışmalarla benzer olduğu görülmüştür.Bu çalışma, gestasyonel diyabetin, yapısal kalp anomalisi ve fetal kardiyakperformansa etkisini araştıran vaka kontrollü, kesitsel bir çalışma olmuştur.Bulgularımızın daha geniş kohortlarda, maternal hiperglisemi düzeylerinin daha sıkıizlendiği, glisemik indekslerin süre bağımlı etkilerini de ortaya koyabilecek, yeni fetalekokardiyografik değerlendirme yöntemlerini de içeren çalışmalarla desteklenmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Technological improvements provide us the ability of detecting factors influencingthe fetal development, causing congenital heart diseases (CHD). Gestational diabetesmellitus (GDM) is an important factor, causing fetal cardiac morphological and functionaldeterioration.In this respect, the aim of this study was to evaluate the effects of gestationaldiabetes on fetal cardiovascular system morphologhy and functions. From June 2008 toJanuary 2011, 146 pregnant women (56 of them were diagnosed GDM and 90 werehealthy) included the study and underwent to detailed fetal echocardiography. Thegestational ages of mothers were between 17 and 37 weeks. The results were:The number of fetuses with CHD were 14 (9,5%). Freqency was 10% in GDM group,and 8,9% in control group. The difference was not significant. The suggestion was, thesehigh rates based on selected cases, sent to our hospital due to a tertiary health institution.The number of obese pregnants were 47 (32,2%). Obesity was determined 71.4% inthe GDM group and 4.7% in control group. Obese patients with a 27.3% rate found to be ofGDM. The association between obesity and GDM was considered statistically significant(p=0.003).Left ventricular posterior wall and interventricular septal thickness in systole, the aorticand pulmonary peak systolic velocities were significantly higher in fetuses of diabethicmothers. EF values were similar in both groups, however FS was increased in GDM group,but the difference showed no statistical significance.These findings suggest that, there may be a global geometric distortion in ventricularcontraction. The ventricle contracts towards to the basal region of the heart, so increasesfractional shortening and finally accompanies by functional changes.There was diastolic dysfunction in both groups, which was statistically insignificant. Theresults were supporting previous studies.Increased levels of HbA1c was found in 23,2 % of patients with GDM, however, nocorrelation was found with structural heart disease or cardiac dysfunction, with the similarresults of previous studies.Our study has been a case-controlled, cross-sectional study, investigating the effect of gestational diabetes on structural cardiac abnormalities and fetal cardiac performance.Newer studies in larger cohorts need to support our results, including levels of maternalhyperglycemia monitored closely and time-dependent effects of the glycemic index, usingnew methods of assessment of fetal echocardiography.