Ekstrakorporeal membran oksijenasyonu uygulanan hastaya bakım veren hemşirelerin yaşadığı güçlükler ve anksiyete düzeylerinin belirlenmesi
Determination of anxiety levels and difficulties experienced by nurses caring for patients with extracorporeal membrane oxygenation
  1. Tez No: 788794
  2. Yazar: ERCAN ÖZPOLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA BULUT, DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDA KEBAPÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma; Ekstrakorporeal Membran Oksijenasyonu desteği uygulanan hastaya bakım veren hemşirelerin yaşadıkları güçlükler ve anksiyete düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı ve kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırma, 1 Haziran 2021 – 1 Şubat 2022 tarihleri arasında, devlet, özel ve vakıf hastanelerinde ECMO desteği sağlanan üçüncü düzey yoğun bakımlarda çalışan 137 hemşireye uygulandı. Çalışmada, Hemşirelerin Tanıtıcı Özelikleri Formu, ECMO Uygulanan Hastaya Bakım Veren Hemşirelerin Yaşadığı Güçlükler Anketi ve Hemşirelerin anksiyete düzeylerini belirlemek üzere Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği kullanıldı. Araştırmaya katılımın yüksek düzeyde sağlanması için kartopu tekniğinden yararlanıldı. Oluşturulan formlar ile Google formlar üzerinden online anket linki oluşturuldu ve bu link Whatsapp uygulaması yoluyla hemşireler ile paylaşıldı. Verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesinde; One Way ANOVA analizi, Levene, Bonferroni ve Tamhane'nin T2 testleri ve Pearson korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmada; hemşirelerin ECMO'lu hastalar komplike olduğu için bu hastaların bakımında anksiyete yaşama, COVID-19 gibi bulaşıcı hastalığı olan hastalardan hastalık bulaşma ve bulaştırma kaygısı yaşama ve bu hastalarda iş yükünün fazla olması, ekip üyeleri arasındaki organizasyon sorunlarının olması, hastaların kanül bölgelerindeki kanama riskinin bakımı güçleştirmesi, hastaların izole ve ayrı odalarda olması ve hastalarda komplikasyon oranının fazla olması gibi güçlükler olduğu belirlenmiştir.Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre; ECMO uygulanan hastanın tedavi ve bakımına yönelik protokollerin oluşturulması, ECMO konusunda hemşirelere aralıklı eğitimlerin düzenlenmesi ve ECMO'lu hastaların bakımında deneyimli hemşirelerin görevli olmalarının hemşirelerin yaşadığı güçlükleri ve kaygı düzeylerini azaltabileceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
This descriptive and cross-sectional research study aims to determine the difficulties and anxiety levels of nurses who care for patients with Extracorporeal Membrane Oxygenation (ECMO) support. This research was carried out with 137 nurses in tertiary intensive care units in private, public and foundation hospitals between June 2021 and February 2022. The data of this study was gathered through a data collection form to reveal the characteristics of nurses, a Questionnaire on Difficulties Experienced by Nurses Caring for the Patient who underwent ECMO and the State, and a Trait Anxiety Inventory. The snowball technique was utilised to maximize participation levels in the data collection procedure. An online survey link was created via Google forms, and this link was shared via the Whatsapp application and social media tools. Descriptive statistics, one-way ANOVA, T2 tests of Levene, Bonferroni and Tamhane analyses were used within the scope of the study. As a result of the analyses, it was revealed that nurses experienced difficulties by experiencing anxiety in the care of patients with ECMO due to their complexity, caring for a patient with COVID-19 worrying about being contagion and transmission of diseases and having high workload and organisational problems among team members, staying of these patients in the isolated separate rooms and having high complication rate. According to the results, these challenges can be reduced by creating protocols for the treatment and caring for the patient who underwent ECMO, organising intermittent training for nurses, and assigning experienced nurses to treat, and caring for patients with ECMO, the difficulties and anxiety levels experienced by nurses.