Sertralinin HPLC yöntemi ile farmasötik preparatlarda tayini
Determination of sertraline in pharmaceutical preparations by HPLC method
- Tez No: 788805
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞRUL ÇAĞRI AKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
Amaç: Sertralin tayini için yeni, hassas ve basit bir HPLC yöntemi geliştirmek ve doğrulamak ve ardından bunu ticari farmasötik preparasyonlara uygulamak. Materyal ve Metot: Tez çalışmasında diyot dizisi dedektörlü yüksek performanslı sıvı kromatografisi kullanılmıştır. Yöntemimizde hareketli faz olarak metanol: %0,05 TFA (70:30, v/v) içeren su, sabit faz olarak C18 kolonu kullanılmıştır. Akış hızı 1,0 mL/dk, enjeksiyon hacmi 40 uL ve kolon sıcaklığı 40 ℃ idi. Dedektör 273 nm'ye ayarlandı. Bulgular: Sertralinin alıkonma süresi 2.2 dakika, analiz süresi ise 4 dakika idi. Kalibrasyon eğrisinin denklemi y= 0.1096x - 0.0156 (R:0.9997) olarak belirlendi. LOD ve LOQ değerleri sırasıyla 0,1 ve 0,3 µg/mL iken, yöntem 0,3-100 µg/mL konsantrasyonları arasında doğrusallık göstermiştir. Yöntemin farmasötik preparatlardan geri kazanım kabul değerleri arasında, doğruluk ve kesinlik parametreleri için bağıl hata yüzdesi ve bağıl standart sapma değerlerinin %8'den az olduğu bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda sertralin kantifikasyonu için kısa analiz süresinde yüksek hassasiyete ve geniş çalışma aralığına sahip bir HPLC yöntemi geliştirilmiştir. Yöntemin farmasötik preparasyonlara uygulanabilirliği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: To develop and validate a new sensitive simple HPLC method for the determination of sertraline and then apply it to commercial pharmaceutical preparations. Material and Method: High performance liquid chromatography with diode array detector was used in the thesis study. In our method, methanol: water containing 0.05% TFA (70:30, v/v) was used as mobile phase and C18 column was used as stationary phase. The flow rate was 1.0 mL/min, the injection volume was 40 µL, and the column temperature was 40 ℃. The detector was set at 273 nm. Results: The retention time of sertraline was 2.2 minutes, while the analysis time was 4 minutes. The equation of the calibration curve was determined as y= 0.1096x - 0.0156 (R:0.9997). LOD and LOQ values were 0.1 and 0.3 µg/mL, respectively, while the method showed linearity between 0.3-100 µg/mL concentrations. Among the recovery acceptance values of the method from pharmaceutical preparations, percent relative error and relative standard deviation values for accuracy and precision parameters were found to be less than 8%. Conclusion: In our study, an HPLC method with high sensitivity and wide working range was developed in a short analysis time for the quantification of sertraline. The applicability of the method to pharmaceutical preparations has been proven.