Iş kazalarının kök neden analizi
Root cause of work accidents
- Tez No: 788806
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH YILDIZBAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kazalar, Accidents
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İş Güvenliği ve Sağlığı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada iş kazasının ne olduğu ulusal ve uluslararası mevzuata göre açıklanmıştır. Türkiye'deki iş kazası istatistikleri incelenmiştir. Farklı sektörlerde gerçekleşen iş kazaları incelenmiş ve oluşumlarına göre kök nedenleri bulunmuştur. İş kazaları incelenirken Türkiye'de meydana gelen kazalar dikkate alınmıştır. İncelenen iş kazası tutanakları, görgü şahidi ifadeleri, Sosyal Güvenlik Kurumu iş kazası bildirimleri, kolluk kuvvetleri tutanakları, olay yeri incelemeleriyle veriler toplamıştır. Kök neden analizinde kullanılan FMEA yönteminin uygulama prensibi açıklanmıştır. Toplanan veriler ışığında risk değerlendirme yöntemlerinden olan hata türleri ve etkileri analizi kullanılarak kök nedenler bulunmuş aynı zamanda sayısal olarak ifade edilmiştir. Yapılan kök neden analizinde her bir kök neden için iyileştirme önerilmiş ve bu önerilerden sonra kök neden riski tekrar gözden geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the occupational accident is explained according to national and international legislation. Occupational accident statistics in Turkey were examined. Occupational accidents in different sectors were examined and root causes were found according to their occurrence. When examining work accidents, accidents occurring in Turkey were taken into consideration. The data collected through the examined work accident reports, eyewitness statements, Social Security Institution work accident notifications, law enforcement reports and crime scene investigations. The application principle of the FMEA method used in root cause analysis is explained. In the light of the collected data, the root causes were found by using the failure mod and effect analysis, which are among the risk assessment methods, and at the same time they were expressed numerically. In the root cause analysis, improvement was proposed for each root cause and after these recommendations, the root cause risk was reviewed again.