Sağlık çalışanlarında duygusal öz farkındalığın iletişim becerilerine etkisi
The effect of emotional self-awareness on communication skills in healthcare professionals
  1. Tez No: 788807
  2. Yazar: AYSUN TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Hizmetleri İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Çalışma, doktor ve aile sağlığı çalışanlarının duygusal öz farkındalıklarının, iletişim becerilerine etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntem: Araştırma Yalova il merkezi ve ilçelerindeki aile sağlığı merkezlerini kapsamaktadır. Araştırmanın evrenini toplam 79 doktor ve 77 aile sağlığı çalışanı (hemşire, ebe, acil tıp teknisyeni ve sağlık memuru) oluşturdu. Araştırma ulaşılan 130 kişi ile yürütüldü. Araştırmada demografik bilgi formu, DÖFÖ, İBÖ-YF kullanıldı. Veriler Yalova İli Aile Sağlığı Merkezlerinde 23.05.2022 - 06.06.2022 tarihleri arasında toplandı. Bulgular: Sağlık çalışanlarının %76,2'sinin kadın ve %23,8'inin erkek, %86,9'unun evli, yaş ortalamalarının 41,82 7,74 yıl, %42,3'ünün doktor, %56,9'unun lisans eğitim düzeyinde olduğu, çalışma süresi ortalamalarının 18,78 8,85 yıl olduğu görüldü. Yapılan analiz sonuçlarına göre sağlık çalışanlarının cinsiyetlerine, yaş gruplarına, medeni durumlarına, mesleklerine, eğitim durumlarına ve çalışma süresi gruplarına göre ölçeğin“DÖFÖ Toplam”puanında ve İBÖ-YF toplam puan ve alt faktör puanlarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı saptandı. DÖFÖ toplam puan ve İBÖ-YF toplam puan, alt faktör puanları arasında anlamlı pozitif zayıf ilişki olduğu sonucuna ulaşıldı. Sonuç: Yalova ili ve ilçelerinde görev yapan hekim ve ASÇ'lerin iletişim becerilerinin orta seviyenin üzerinde olduğu, duygusal öz farkındalıklarının ise ortalamaya yakın olduğu görüldü. Duygusal öz farkındalıkları yükseldiğinde iletişim becerilerinin de yükseleceği sonucuna ulaşıldı. Sürekli insanla iletişim içinde olmalarından dolayı hekim ve ASÇ'lerin iletişim becerilerinin iyi derecede geliştiği eğer kendi duygularının farkında olurlarsa bu becerileri daha etkili kullanabilecekleri sonucuna varıldı. Duygusal öz farkındalığa yönelik çalışmaların artırılmasının, iletişim becerileri düzeyine olumlu katkı sağlayacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Aim: The study aims to reveal the effect of emotional self-awareness of doctors and family health workers on their communication skills. Materials and Methods: The research includes family health centers in Yalova city center and its districts. The population of the study consisted of 79 doctors and 77 family health workers (nurses, midwives, emergency medical technicians and health officers). The research was carried out with 130 people reached. Demographic information form, ESAS, CSS-AF were used in the study. The data were collected in Yalova Province Family Health Centers between 23.05.2022 - 06.06.2022. Results: 76.2% of the healthcare professionals are female and 23.8% are male, 86.9% are married, their average age is 41.82 7.74 years, 42.3% are doctors, 56.9% It was seen that ten of them were at the undergraduate education level and the average working time was 18.78 8.85 years. According to the results of the analysis, it was determined that there was no statistically significant difference in the“ESAS Total”score, CSS-AF total score and sub-factor scores of the health workers according to their gender, age groups, marital status, profession, education level and working time groups. It was concluded that there was a significant positive and weak correlation between the total score of ESAS and the total score of CSS-AF, and the sub-factor scores. Conclusion: It was observed that the communication skills of the physicians and FHWs working in Yalova province and its districts were above the medium level, and their emotional self-awareness was close to the average. It was concluded that when their emotional self-awareness increases, their communication skills will also increase. It was concluded that the communication skills of physicians and FHWs have improved well because they are in constant communication with people, and if they are aware of their own emotions, they can use these skills more effectively. It was thought that increasing studies on emotional self-awareness would contribute positively to the level of communication skills.