Türkgeldi ve İnanlı Tarım İşletmelerindeki bağlı duraklı süt sığırı ahırlarının fiziksel durumu ve çevre koşulları üzerine bir araştırma
  1. Tez No: 78881
  2. Yazar: İSRAFİL KOCAMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AHMET NEDİM YÜKSEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Hayvancılık işletmelerinde ilk yatırım giderlerinin önemli bir bölümü barınak yapımı için kullanılmaktadır. Ancak genellikle barınakların teknik esaslara dikkat edilmeden, bilinçsiz bir şekilde yapılması nedeniyle, önemli derecede kaynak israfı meydana gelmekte ve barınaklardan beklenen yararlar tam olarak elde edilememektedir. Hayvan barınaklarının projelendirilmesinde, çoğunlukla yeterli bilginin toplanmaması, gerekli ön çalışmaların yapılmaması ve özellikle hayvan-çevre ilişkilerine gereken önemin verilmemesi istenilen amacın gerçekleşmesini engellemektedir. Tüm üretim faaliyetlerinde olduğu gibi, hayvancılıkta da amaç en yüksek ekonomik verimi elde etmektir. Hayvansal verimin ekonomik şuurlar içinde artırılması ise; iklimsel, yapısal ve toplumsal çevre koşullarının optimal sınırlar içinde tutulması ile mümkündür. Bu araştırmada, Trakya bölgesinde Tarım Bakanlığına bağlı Tarım İşletmelerindeki bağlı duraklı süt sığırı ahırlarının barınak içi çevre koşulları ve ahırların yapısal durumları incelenerek, bu ahırların projeleme hataları ve uygulamada ortaya çıkan sorunlar belirlenmiştir. Yapılan ölçümler ve gözlemler sonucunda ahırların konumlandırılmasında, taban tanziminde, gezinti avlusunun ve yapı elemanlarının boyutlandırılmasında gerekli planlama ilkelerine yeterince uyulmadığı gözlenmiştir. Araştırma ahırlarının her ikisinde çevre koşullarının etkisini belirlemek amacıyla; sıcaklık, bağıl nem, hava akım hızı ve havalandırma ölçümleri yapılmış, ahır içi sıcaklık ve bağıl nem değerlerinin ahır dışı sıcaklık ve bağıl nem değerlerinden büyük oranda etkilendiği gözlenmiştir. Araştırma ahırlarında kullanılan doğal havalandırma sistemleri ile kış ve geçiş mevsimlerinde ahırlarda uygun ısı ve nem dengesinin sağlanamadığı, dolayısıyla havalandırma sistemlerinin planlanmasında gerekli planlama ilkelerinin yeteri kadar gözönüne alınmadığı belirlenmiştir. Bu eksikliği gidermek amacıyla uygun ısı ve nem dengesini sağlayacak ahır içi ve ahır dışı proje kriterleri belirlenmiş ve bu proje kriterlerine göre yapı11 elemalarında yapılması gereken yalıtım miktarları ile yeterli havalandırmayı sağlayacak hava giriş ve çıkış açıklık alanları belirlenmiştir. Ayrıca doğal havalandırmayı tamamlamak üzere araştırma ahırları için mekanik havalandırma sistemi de planlanmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre, meteorolojik kayıtlar ve yöre koşulları da gözönünde tutularak, yörede uygulanabilecek değişik kapasiteli bağlı duraklı süt sığın ahırları için projeler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY A Research on the Investigation of the Physical Status of the Tie Stall Dairy Cattle Barns and Environmental Conditions Ih Inanh and Turkgeldi, Livestock Farming Administration In livestock farming, a considerable proportion of the expenditure of first investment is divided for housing. But, generally, becouse of the sturuc- tural developments without taking the housing components into considera tion, an important amount of valuable sources are wested and therefore, the expected economic benafist are not achieved. In the project of livestock housing, obtaining the aims is usually im peded by the scarcity of the necessary data and pre-investigations, and espe cially the lack of attaching importance to the animal-environment interacti ons. The aim of livestock managament, as other production, is to get a high economic profit. Increasing the animal production beneficially may be pos sible by creating an optimum climatical, structural and social evironmental conditions. In this research, the inside environmental conditions and structural desing of tie stall dairy cattle research barns depending on the Ministry of Agriculture in Trace district of Turkey has been examined and the project er rors and possible problems to be faced in the applications have been investi gated. After the measurements and observations, it is investigated that the required planning principes in the positining of the barns, designing of the floor, dimensioning of the stroll area and structural elements are not taken into account carefully. To find out the effects of environmental cenditions for both research barns, the temperature, the relative humidity, the air velocity in the ventila tion outlets and the rate of ventilation has been measured. The results sho wed that the inside temperature and the relative humidity have been signi ficantly affected by the outside temperature and relative humidity.IV In both research barns, the natural ventilation systems installed were far from providing required heat and humidity balance because of the mis takes in the planning of these systems. In order to compansate these prob lems, outside and inside housing criteria has been criticized to create neces- sory heat and humidity balance. According to these criteria, the amount of insulation in the structural elements and air enterence and outlet openings for the ventilation have been quantified. In addition, a mechanical ventila tion system has also been planned to complete natural ventilation in the re search barns. Considering the meteorolojical data and regional climatical conditi ons, a new desing of tie stall dairy cattle barns having different capacity has been developed accordig to the findings in the research.