Bursa Yenişehir İlçesi süt inekçiliği işletmelerinin işletme binalarına ilişkin fiziki durumları ve sorunları üzerine bir araştırma
Research on physical structure and problems of building of dairy cattle forms in Yenişehir-Bursa
- Tez No: 78882
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK ALBUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Bu çalışmada, Bursa- Yenişehir ilçesi süt inekçiliği işletmelerinin yapısal durumu, sorunları araştırılmış ve geliştirilme olanakları ile yöreye uygun süt ineklen ahırlarının seçimi belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, işletme avlularında yapıların düzenlenmesinde çeşitli hatalar belirlenmiştir. Ahırların çoğunluğu, hayvanların gereksinim duyduğu uygun çevre koşullarının ve modern ahır yaratılmasını sağlamaktan uzaktır. Serbest ahır tipinde planlanmış ahırların geleneksel alışkanlıklar ve çeşitli yetersizliklerden dolayı tüm üretim dönemi boyunca kullanılmadıkları saptanmıştır. Serbest duraklı ve Serbest (açık) ahır tipleri bölge için bağlı duraklı ahırlara göre daha uygun olup planlamalarda bu ahır tiplerinin seçilmesi önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this research, the status of Bursa- Yenişehir dairy cattle farms structures and their problems has been observed, the possibility of their improvement considering the characteristic of the region has been searched, and finally, the most suitable dairy cattle barns for this region has been investigated. According to the results obtained from the observation, some faults were determined in the arrangement of the buildings in the farm yard. Majority of the barns were far from meeting the modern structural rules and the environmental requirements of the animals. It was concluded that the barns which were planned as free loose were not used properly during the production period because of the deficiencies and the traditional mistakes made when they were planning. The types of free stall and free loose barns, which were more suitable when compare to stall barns, were suggest to the farmers for this region.