Türkmenistan ekonomisinde doğal gaz ve pamuğun önemi
The importance of natural gas and cotton in Turkmenistan economy
  1. Tez No: 788814
  2. Yazar: MEHRI ESHIYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZİYA ÇAĞLAR YURTTANÇIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Türkmenistan ekonomisinde doğal gaz ve pamuk gelirinin önemini ele almaktadır. Türkmenistan 1991 yılında bağımsız bir devlet olmuş ve bağımsızlığını kazandıktan sonra piyasa odaklı ekonomi politikası izlemektedir. Fazlaca enerji rezervinin bulunmasından dolayı maden sektörleri ve özellikle doğal gaz sektörü Türkmenistan'ın yüksek ve istikrarlı büyümesinde öneli bir yer tutmaktadır. Türkmenistan pamuk endüstrisinde de dünyada önemli paya sahiptir. Bu kapsamda çalışmada doğalgaz ve pamuk gelirlerinin ekonomik büyüme üzerindeki etkilerini incelemek maksadıyla 1992-2021 yıllarına ait ekonomik büyüme, doğalgaz gelirleri, pamuk gelirleri ve gayri safi sabit sermaye birikimi verileri kullanılmıştır. Kullanılan değişkenlerin tanımlayıcı istatistik bilgileri, ADF birim kök testi, Eş bütünleme testleri ve Granger nedensellik testi kullanılarak analizler yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre, doğalgaz gelirindeki bir birimlik artış hasıla üzerinde 0.23 lük bir artışa sebep olmaktadır. Sabit sermaye birikimindeki bir birimlik artış ise hasıla üzerinde 0.42 birimlik artışa neden olduğu görülmüştür. Yapılan nedensellik testi sonuçları da Türkmenistan hasılası ile sermaye birikimi, doğalgaz ve pamuk gelirinin arasında nedensel ilişkiler olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study deals with the importance of natural gas and cotton income in the economy of Turkmenistan. Turkmenistan became an independent state in 1991 and after gaining its independence, it follows a market-oriented economic policy. Due to the abundance of energy reserves, the mining sectors and especially the natural gas sector have an important place in the high and stable growth of Turkmenistan. Turkmenistan has an important share in the cotton industry in the world. In this study, economic growth, natural gas revenues, cotton revenues and gross fixed capital accumulation data for the years 1992-2021 were used in order to examine the effects of natural gas and cotton revenues on economic growth. Analyzes were made using descriptive statistics of the variables used, ADF unit root test, cointegration tests and Granger Causality Test. According to the results of the analysis, a one-unit increase in natural gas income causes an increase of 0.23 on the product. It has been observed that a one-unit increase in fixed capital accumulation causes an increase of 0.42 units on the output. The results of the causality test also revealed that there are causal relationships between Turkmenistan output and capital accumulation, natural gas and cotton income.