Hafif şişman ve şişman bireylerin diyetlerinin diyet inflamatuar indeksinin araştırılması
Investigation of the diet inflammatory index of the diets of overweight and obese persons
- Tez No: 788813
- Danışmanlar: PROF. DR. SUPHİYE MİNE YURTTAGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışma, hafif şişman ve şişman bireylerin diyetlerinin inflamatuar indeksinin araştırılması amacıyla 40 erkek ve 40 kadın yetişkin birey üzerinde yapılmıştır. Bel/ boy oranına göre erkeklerin %52,5'i, kadınların %95'i çok yüksek risk grubunda yer almaktadır. Erkeklerin %2.5'inin hareketsiz, %7.5'inin az hareketli, kadınların ise %12.5'inin az hareketli olduğu belirlenmiştir. Bireylerin diyetlerinin diyet inflamatuar indeksi (Dİİ) hesaplanmış ve 3 quartile ayrılmıştır. Birinci quartil anti-inflamatuar diyeti, ikinci quartil inflamasyona etkisiz diyeti ve üçüncü quartil pro-inflamatuar diyeti temsil etmektedir. Erkeklerin %30'unun diyeti anti-inflamatuar etkili (Dİİ Q1), %30'unun diyeti inflamasyon üzerine etkisiz (Dİİ Q2) ve %40'ının diyeti pro-inflamatuar etkili (Dİİ Q3) bulunmuştur. Kadınlarda ise bu oranlar sırasıyla %37,5, %35, ve %27,5'dir. Anti-inflamatuar (Dİİ Q1) diyet tüketen erkek ve kadınların ortalama lif, omega-3, A vitamini, karoten ve E vitamini alımları ; etkisiz (Dİİ Q2) ve pro-inflamatuar (Dİİ Q3) diyet tüketenlere göre daha yüksek bulunmuştur (p0,05). Dİİ quartillerine göre bireylerin kan lipit düzeyleri farklı bulunmamıştır(p>0.05). Anti-inflamatuar etkili diyet ve fiziksel aktivitenin artması kronik hastalık riskinin azaltılması açısından önemlidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted on 40 male and 40 female adults to research the dietary inflammatory index of overweight and obese individuals. According to waist/height ratio, 52.5% of men and 95% of women are in the very high risk group. It was determined that 2.5% of men were sedentary, 7.5% were less active, and 12.5% of women were less active. Dietary inflammatory index (DII) of the diets of individuals was calculated and divided into 3 quartiles. The first quartile represents the anti-inflammatory diet, the second quartile is the anti-inflammatory diet, and the third quartile is the pro-inflammatory diet. The diet of 30% of the men was found to have an anti-inflammatory effect (DII Q1), the diet of 30% of them had no effect on inflammation (DII Q2), and the diet of 40% had a pro-inflammatory effect (DII Q3). In women, these rates are 37.5%, 35%, and 27.5%, respectively. Average fiber, omega-3, vitamin A, carotene and vitamin E intakes of men and women consuming anti-inflammatory (DII Q1) diets; were found to be higher than those who consumed ineffective (DII Q2) and pro-inflammatory (DII Q3) diets (p0.05). The blood lipid levels of the individuals were not different according to the DII quartiles (p>0.05). Anti-inflammatory diet and increased physical activity are important in terms of reducing the risk of chronic disease.