Hümik asit ve azot uygulamalarının Aslanağzı (Antirrhinum majus) bitkisinin büyüme ve çiçek üretimi üzerine etkileri
Effects of humic acid and nitrogen applications on the growth and flower production of snapdragon (Antirrhinum majus L.)
- Tez No: 788826
- Danışmanlar: PROF. DR. NURDİLEK GÜLMEZOĞLU, DOÇ. DR. SİBEL SARIÇAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Besleme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Bu çalışmada, humik asit ve azot uygulamalarının aslanağzı (Antirrhinum majus L.) bitkisinin büyüme ve çiçek üretimi üzerine etkileri araştırılmıştır. Araştırma kontrollü koşullarda, saksı denemesi olarak yürütülmüştür. Denemede azot formları (amonyum sülfat, amonyum nitrat ve üre) ile HUM-Zinc ve TKİ Humas olmak üzere iki farklı humik asit çeşidi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, humik asit uygulamaları bitkinin gelişimine farklı etkilerde bulunmuştur. Yaprak eni TKİ Humastan, kuru ağırlık HUM-Zn uygulamsından etkilenirken, diğer agronomik özelliklerin humik asitten istatistiki olarak etkilenmediği belirlenmiştir. Gövde çapı, yaprak eni ve yaprak boyunun uzamasına en yüksek üre gübre uygulamasının etkisinin olduğu görülmüştür. Klorofil içeriği TKİ-Humas + üre uygulamasından olumlu etkilenmiştir. Sonuçlar, bitkinin büyümesinin ve verimini en çok yansıtan kuru ağırlığa HUM-Zn + üre uygulamasının etkili olduğu söylenebilir. Bu HUM-Zn'nin, çinko içermesi ve çinkonun çiçeklenmede olumlu etkisinin olduğu şeklinde açıklanabilir. Aynı zamanda, humik asit uygulamasının kimyasal gübrelerle birlikte uygulanmasından süs bitkilerinin gelişimine olumlu etkide bulunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of Humic Acid and Nitrogen applications on the growth and flower production of Snapdragon (Antirrhinum majus L.) plant were investigated. The research was carried out as a pot experiment under controlled conditions. Nitrogen forms (ammonium sulfate, ammonium nitrate and urea) and 2 different types of humic acids, HUM-Zinc and TKİ Humas, were used in the experiment. As a result of the research, humic acid applications had different effects on the development of the plant. It was determined that while leaf width was affected by TKİ Humastan and dry weight HUM-Zn application, other agronomic properties were not statistically affected by humic acid. It was observed that the highest effect of urea fertilizer application on stem diameter, leaf width and leaf length elongation. Chlorophyll content was positively affected by TKİ-Humas + urea application. Results, it can be said that the application of HUM-Zn + urea to the dry weight that most reflects the growth and yield of the plant is effective. This can be explained by the fact that HUM-Zn contains zinc and zinc has a positive effect on flowering. At the same time, it has been shown that the application of humic acid together with chemical fertilizers has a positive effect on the development of ornamental plants.