Kano sporcularında psikolojik beceri kıstası olarak özgüven ve başarı algısının bazı değişkenlere göre incelenmesi
Investigation of confidence and success as psychological skills in cano athletes according to some variables
- Tez No: 788827
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ACET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Kano sporcularında özgüven ve başarı algısının belirli değişkenlere göre değişip değişmediğini incelemek için bu araştırma yapılmıştır. Durgun su, nehir slalom, dragon bot ve deniz kanosu branşlarından 303 Türkiye Kano Federasyonu sporcusu bu çalışmaya katılmıştır. Bilgi toplamak için Özgüven ve Başarı Algısı ölçekleri kullanılmıştır. T-testi, ANOVA, korelasyon ve regresyon analizleri yapıldı. Bulgular, sporcuların yaşı arttıkça özgüven ve görev yöneliminin azaldığını, ancak başarı algısı ve ego yöneliminin değişmediğini göstermiştir. Kadınların özgüven düzeyleri daha düşüktü ve eğitim düzeyi ve branş ego yönelimini etkilemedi. Durgun su dallarındaki sporcuların özgüvenleri ve görev yönelimleri daha yüksekti. Milli sporcuların özgüven düzeyleri, 41 defadan fazla yarışan sporcuların özgüven düzeyleri ve iç/dış güven boyutları daha yüksekti. 12 yıl ve üzeri spor yapan sporcularda özgüven ve başarı algısı, görev ve ego yönelimi daha yüksek bulunmuştur. Son olarak sporcuların özgüven düzeyleri arttıkça başarı algıları ve görev/ego yönelimleri de artmaktadır.
Özet (Çeviri)
A study was conducted to examine whether self-confidence and success perception vary in canoe athletes based on certain variables. 303 Turkish Canoe Federation athletes from stillwater, river slalom, dragon boat and sea canoe branches participated. Self-Confidence and Success Perception scales were used to gather information. T-test, ANOVA, correlation, and regression analyses were performed. Findings showed that as athletes' age increased, self-confidence and task orientation decreased, but success perception and ego orientation did not change. Women had lower self-confidence levels, and education level and branch did not affect ego orientation. Athletes in stillwater branches had higher self-confidence and task orientation. National athletes had higher self-confidence levels, and athletes who competed more than 41 times had higher self-confidence levels and internal/external confidence dimensions. Athletes who participated in sports for 12 years or more had higher self-confidence and success perception levels, as well as higher task and ego orientation. Finally, as athletes' self-confidence levels increased, so did their success perception and task/ego orientation.