Maksiller sinüs patolojilerinin sıklığı, lokalizasyonu ve dental patolojiler ile ilişkisinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) ile değerlendirilmesi
Evaluation of the frequency, localization and relationship of maxillary sinus pathologies with cone BEAM computed tomography (CBCT)
- Tez No: 788825
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GEDİZ GEDUK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasının amacı maksiller sinüs patolojileri ile dental patolojiler ve durumlar arasında ki ilişkiyi Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi kullanarak değerlendirmektir. Çalışmada Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi kliniğine herhangi bir nedenle başvuran 300 hastaya ait 600 maksiller sinüs Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi görüntüsü retrospektif olarak incelenmiştir. Maksiller sinüs hastalıkları ve dental patolojiler kendi aralarında kategorize edilmiştir. Maksiller sinüs hastalıkları ve dental durumlar arasındaki ilişki ki kare (x2) testi kullanılarak değerlendirildi. Hastaların 121'i erkek (%40,3), 179'u kadındı (%59,7). Tüm hastaların yaşı 18 ve 77 yaşları arasında değişmekte olup yaş ortalaması 41,38 (±14,39) yaş olarak bulundu. İncelenen maksiller sinüslerin 359'unda (%59,8) herhangi bir patoloji saptanmadı ve sağlıklı sinüs olarak değerlendirildi. Görüntüleme alanında yer alan 241 (%40,2) maksiller sinüste en sık izlenen patoloji Mukozal Kalınlaşma (MK) oldu.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis study is to evaluate the relationship between maxillary sinus pathologies and dental pathologies and conditions using Cone Beam Computed Tomography. In the study, 600 maxillary sinus Cone-beam Computed Tomography images of 300 patients who applied to Zonguldak Bülent Ecevit University, Faculty of Dentistry, Oral, Dental and Maxillofacial Radiology clinic for any reason were examined retrospectively. Maxillary sinus diseases and dental pathologies are categorized among themselves. The relationship between maxillary sinus diseases and dental conditions was evaluated using the chi-square (x2) test. Of the patients, 121 (40.3%) were male and 179 (59.7%) were female. The age of all patients ranged between 18 and 77 years, with a mean age of 41.38 (±14.39) years. No pathology was detected in 359 (59.8%) of the maxillary sinuses examined and were considered as healthy sinuses. Mucosal Thickening (MT) was the most common pathology in 241 (40.2%) maxillary sinuses in the imaging area.