Impact of IFRS-16 lease standard on financial statements of transportation and storage companies: Evidence from BİST
UFRS-16 kiralama standardının ulaştırma ve depolama şirketlerinin finansal tablolarına etkisi: BİST'ten örnek
- Tez No: 788836
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TUBA ŞAVLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe, Finans ve Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Uluslararası Finansal Raporlama Standartları (UFRS), finansal raporlari tutarlı ve karşılaştırılabilir hale getirmek için dünyanın dört bir yanındaki şirketler tarafından uygulanmaktadır. Yeni yürürlüğe giren uluslararası finansal raporlama standardı (IFRS-16,“Kiralamalar”), Uluslararası Muhasebe Standardı 17 (UMS 17) kapsamında faaliyet kiralamalarından kaynaklanan bazı eski bilanço dışı varlık ve yükümlülüklerin muhasebeleştirilmesini gerektirmektedir. Bu araştırmanın amacı, finansal tablolari ve oranlari kullanarak ocak 2019'da yürürlüğe giren yeni finansal kiralama standardı UFRS-16'nın finansal tabloları nasıl etkilediğini araştırmayi amaçlamaktadır. IASB'nın etki analizinde en çok etkilenecek sektörlerden biri olarak tanımlanan ulaştırma ve depolama sektörü bu kapsamda incelenmiştir. Bu çalışma, 2020 yılı itibari ile BİST'te (Borsa İstanbul) işlem gören ulaştırma ve depolama sektöründe yer alan firmaları kapsamaktadır.
Özet (Çeviri)
The International Financial Reporting Standards (IFRS) have been implemented by firms around the globe to make financial information internationally consistent and comparable. The newly established international financial reporting standard (IFRS-16,“Leases”) requires recognition of certain old off-balance-sheet assets and liabilities resulting from operating leases under the International Accounting Standard 17 (IAS 17). The objective of this research aims to employ financial statement items and ratios to investigate how the new leasing standard IFRS-16 affected financial statements following its first implementation in January 2019. The transportation and storage sector, which the IASB's impact analysis identifies as one of the industries that would be impacted the most has been looked into in this context. This study covers firms included in the transportation and storage sector that are traded in BIST (Borsa İstanbul) as of 2020.