Postüral kifozu olan adölesanlarda klinik pilates egzersizlerinin kifoz açısı, gövde kas kuvveti ve denge üzerine etkisi
The effect of clinical pilates exercises on kyphosis angle, trunk muscle strength and balance in adolescents with postural kyphosis
- Tez No: 788838
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAKUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma postüral kifozu olan adölesanlarda klinik pilates egzersizlerinin kifoz açısı, gövde kas kuvveti ve denge üzerine etkilerini araştırmak için planlandı. Araştırmaya yaşları 10-17 yıl arasında değişen postüral kifozu olan, uzman hekim tarafından Ankara Şehir Hastanesi Fizik Tedavi Hastanesi Sporcu Sağlığı Laboratuvarına yönlendirilen 41 adölesan birey dahil edildi. Bireyler kapalı zarf randomizasyon yöntemi ile klinik pilates egzersiz grubu (n=21, yaş ortalaması: 13,55±2,16 yıl, boy ortalaması: 163,85±14,08 cm, vücut ağırlığı ortalaması: 52,45±13,03 kg, vücut kitle indeksi ortalaması: 19,32±3,06 kg/m2) ve kontrol grubu (n=20, yaş ortalaması: 13,58±2,71 yıl, boy ortalaması: 159,05±12,45 cm, vücut ağırlığı ortalaması: 46,68±10,30 kg, vücut kitle indeksi ortalaması: 18,22±2,07 kg/m2) olacak şekilde iki gruba ayrıldı. Klinik pilates egzersiz grubuna egzersiz eğitimi fizyoterapist eşliğinde, sekiz hafta, haftada üç gün, 30 dakika (beş dakika ısınma, 20 dakika klinik pilates egzersizleri, beş dakika soğuma) grup egzersiz programı olarak, kontrol grubuna postür egzersiz eğitimi sekiz hafta, haftada üç gün, her hareket 15 tekrarlı olacak şekilde (kuvvetlendirme ve esneme hareketlerinden oluşan toplam sekiz postür egzersizi) ev programı olarak uygulandı. Bireylerin çalışma öncesi kişisel bilgi formu ile fiziksel özellikleri, çanta ağırlıkları, ders çalışma süreleri ve bilgisayar başında geçirdikleri süre sorgulandı. Bireylerin kifoz açıları DIERS Formetric 4D Omurga ve Postür Analiz Sistemi, gövde kas kuvvet ölçümleri DIERS Myoline İzometrik Kas Kuvvet Ölçüm Sistemi, denge değerlendirmeleri Huber 360 Dinamik ve Statik Denge Ölçüm Sistemi ve yaşam kalitesi“”Scoliosis Research Society-22 (SRS-22)" ölçeği kullanılarak sekiz haftalık egzersiz eğitimi öncesinde ve sonrasında değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was planned to investigate the effects of clinical pilates exercises on kyphosis angle, trunk muscle strength and balance in adolescents with postural kyphosis. 41 adolescent individuals aged between 10-17 years with postural kyphosis who were referred to Ankara City Hospital Physical Therapy Hospital Athlete Health Laboratory by a specialist were included in the study. Individuals in the clinical pilates exercise group (n=21, mean age: 13.55±2.16 years, mean height: 163.85±14.08 cm, mean body weight: 52.45±13.03) by closed-envelope randomization method kg, mean body mass index: 19.32±3.06 kg/m2) and control group (n=20, mean age: 13.58±2.71 years, mean height: 159.05±12.45 cm, They were divided into two groups as mean body weight: 46.68±10.30 kg, mean body mass index: 18.22±2.07 kg/m2). Exercise training for the clinical pilates exercise group was accompanied by a physiotherapist for eight weeks, three days a week, for 30 minutes (five minutes warming up, 20 minutes clinical pilates exercises, five minutes cooling down) as a group exercise program, and for the control group, posture exercise training was given for eight weeks, three days a week. Each movement was applied as a home program with 15 repetitions (a total of eight posture exercises consisting of strengthening and stretching exercises). The physical characteristics, bag weights, study duration and time spent in front of the computer were questioned with the personal information form of the individuals before the study. Kyphosis angles of individuals DIERS Formetric 4D Spine and Posture Analysis System, trunk muscle strength measurements DIERS Myoline Isometric Muscle Strength Measurement System, balance assessments Huber 360 Dynamic and Static Balance Measurement System and quality of life 'Scoliosis Research Society-22 (SRS-22)' The scale was evaluated before and after eight weeks of exercise training.