Towards a better understanding of the importance of the concept of numeracy
Matematik okuryazarlığı kavramının öneminin daha iyi anlaşılmasına doğru
  1. Tez No: 788839
  2. Yazar: MURAT GENÇ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. TOM ROPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Leeds
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Sayılar, insanların günlük yaşamlarında giderek daha fazla yer edinmeye başlamıştır. Bu durum, insanların günlük yaşamlarında karşılaştıkları birçok konuyu değerlendirmek için sayılara dayalı argümanları anlama ve yorumlama becerisinin önemini artırmaktadır. Başka bir deyişle, insanların matematik bilgilerini günlük yaşamlarında sürekli olarak karşılaştıkları çok çeşitli problemlere uygulamaları gerekmektedir. Bu bilgiye aşina olmadan, insanların gündelik deneyimleri onlar için anlaşılmaz kalacaktır. Bununla birlikte, matematik okuryazarlığının insanların iş ve günlük yaşamlarındaki önemine rağmen, bu kavram hakkında daha fazla fikir edinmek için henüz yeterli araştırma yapılmamıştır. Bu çalışmanın amacı, çeşitli ortamlarda matematik okuryazarlığın geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması gerekliliğini ele almak için matematik okuryazarlığının bugün var olan tartışmalı ve anlaşılması zor doğasını tartışmaktır. Matematik okuryazarlığını tanımlamaya yönelik bazı girişimler tartışılarak başlanmıştır. Ardından her birinin belirli özelliklerine odaklanarak matematik ve matematik okuryazarlığı arasındaki karmaşık ilişki göz önüne alınmıştır. Daha sonra, günümüz toplumunda matematik okuryazarı olmamanın ne anlama geldiği ve bunun hem birey hem de toplum açısından sonuçları tartışılmıştır. Ayrıca insanlar arasındaki düşük matematik okuryazarlığı seviyelerinin nedenlerini de tartışılmıştır. Bunu yaparken, okul matematiği ve matematik okuryazarlığı ile matematik performansı ve duyuşsal faktörlerle ilgili iki önemli alan dikkate alınmıştır. Son olarak, matematik okuryazarlığı matematiğin günlük yaşamda kullanımı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Numbers seem to become more and more pervasive in people`s daily lives. This raises the importance of the ability to understand and interpret arguments depending on numbers in order to evaluate many of the issues that people encounter in their daily lives. In other words, people need to apply their knowledge of mathematics to a wide range of problems that continually occur in their everyday situations. Without some familiarity with this knowledge, everyday surroundings of people would remain incomprehensible to them. However, despite the importance of the concept of numeracy in people`s working and everyday lives, there has not yet been enough research done to gain more insight into it. The purpose of this paper is to discuss the contested and elusive nature of numeracy as it exists today in order to address the necessity to improve and expand numeracy provision in a variety of settings. I begin by discussing some attempts to define numeracy. Next, I have a look at the intricate relationship between mathematics and numeracy by focusing on particular characteristics of each. I then discuss what it means to be innumerate in today`s society and its consequences for both an individual and society. I also discuss the reasons for low levels of numeracy among people. In doing so, two crucial areas are developed, these concern school mathematics and numeracy and mathematics performance and affective factors. Finally, I have a look at numeracy as the use of mathematics in everyday life.