Budağan dağı (Kütahya) florası
The Flora of Budağan mountain
  1. Tez No: 83868
  2. Yazar: RAMAZAN MEMİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADEM TATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
IV ÖZET BUDAĞAN DAĞI (KÜTAHYA) FLORASI Ramazan MEMİŞ Yüksek Lisan Tezi Biyoloji Anabilim Dalı Tez Danışmanı : Prof. Dr. Âdem TATLI Bu çalışma 1997-98 yıllan arasında Budağan Dağı florasını tespit etmek için yapılmıştır. Araştırma alanı Kütahya- ili sınırlan içerisinde ve Grid sistemine göre B2 karesindedir. Araştırma alanından 50 familya ve 153 cinse ait 294 takson tespit edilmiştir. Endemizm oranı %10.9 'dur. Taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir: Iran - Turan elementleri %13.6, Akdeniz elementleri %10.9, Avrupa - Sibirya elementleri %5.4'tür. Sahada en çok taksona sahip familyalar : Compositae (49), Leguminosae (35), Labiatae (22), Cruciferae (15) ve Umbeliferae (15) tir. Alanda en çok türe sahip olan cinslerin sıralanışı ise şöyledir: Centaurea (8), Alyssum (7), Trifolium (7) ve Veronica (7) dır. Araştırma alanındaki bitkilerin hayat formlarına göre dağılımında Terofitler %42 oranla ilk sırayı almaktadır. Daha sonra sırasıyla Hemikriptofitler %32, Geofitler %12, Kamefitler %8 ve Fanerofitler %6'dır. Anahtar Kelimeler : Flora, Budağan Dağı, Kütahya
Özet (Çeviri)
SUMMARY THE FLORA OF BUDA?AN MOUNTAIN Ramazan MEMİŞ Department of Biology, M.S. Thesis, 1999 Supervisor : Prof.Dr. Adem TATLI This investigation was carried out between 1997-98 to determine the flora of Budağan Mountain. Research area is situated in province of Kütahya and within B2 of the Grid system. In the research area 294 taxa belonging to 50 families and 153 genera were determined. The endemizm rate is 10.9 %. The distribution of taxa according to phytogeographical regions are as follows. Irano - Turanien elements 13.6 %, Mediterranean elements 10.9 %, Euro - Siberian elements 5.4 % The families which have the most taxa in research area are Compositae (49), Leguminosae (35), Labiatae (22), Cruciferae (15) ve Umbeliferae (15). Concerning with the number of species, the major genera in this region are as follows : Centaurea (8), Alyssum (7), Trifolium (7) and Veronica (7). The distribution of plants according to the life forms, Terophytes come first with the rate of 42 % in the research area. After that, in turns Hemicrytophytes 32 %, Geophytes 12 %, Chamaephtes 8 % and Phanerophytes are 6 %. Key words : Flora, Budağan Mounatain, Kütahya