Üzüm hasadında iş gücü tüketimi üzerine bir araştırma
A Research on determination labor requiretment of grape harvesting
- Tez No: 78888
- Danışmanlar: PROF. DR. POYRAZ ÜLGER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi Üzüm Hasadında İşGücü Tüketimi Üzerine Bir Araştırma Gökhan TURAN Trakya Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makinaları Anabilim Dalı Danışman:Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1998, Sayfa 42 Jüri: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jüri: Prof.Dr. Bülent EKER Jüri: Doç.Dr.Birol KAYİŞOĞLU Tarımsal mekanizasyon işlemlerinin en önemlilerinden biri hasattır. Üzüm üretiminde, üretim tekniğinin gereği olarak yapılan bir diziardışık işlemler zincirinin en son ve en önemli halkasını hasat oluşturur. Ülkemizde bugün için üzüm hasadı insan işgücüne dayalı olarak sapılmaktadır. Bu araştırmanın başlıca amacı; üzüm hasadına ilişkin işlemlerin sapılmasında kullanılan geleneksel yöntem de iş gücü gereksinmesi, iş başarısı, enerji kullanırımın analizini yapmak. Bu analizle yüksek verim sağlayan, düşük enerji gerektiren yöntemlerin oluşturulmasına ışık utmaktır. Deneme sonuçlarına göre;hasat edilen bağ alanlarında Birim İnsan iş Gücü 0,890h/da olarak bulunmuştur. Hasata yönelik enerji tüketimi 20,48 Mj/da olarak hesaplanmıştır. Hasatta taşımaya yönelik enerji tüketimi 397,18 Mj/da olup, harcanan iş gücü tüketimide 0,8570 dak/da Birim İnsan İş Gücü olarak hesaplanmıştır. Traktör çeki gücü enerjisi 39,76Mj/da olarak hesaplanmıştır. Yakıt enerjisi ihtiyacı 247,8 Mj/h bulunmuştur. Taşımaya yönelik iş başarısı 0,667 da/h olurken makinayla hasat iş başarısı 2 h/ha olarak değerlendirilmiştir. El ile hasatın iş başarısının ne adar düşük olduğu bir kere daha hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Master's Degree Thesis A Research On Determination Labor Requiretment of Grape Harvesting Gökhan TURAN Trakya University Graduate School of Nature! and Applied Sciences Department of Farm Machinery Supervisör.Prof. Dr. Poyraz ÜLGER 1998, Page 42 Jury: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Jury: Prof. Dr. Bülent EKER Jury: Doç.Dr.Birol KAYİŞO?LU Harvesting is one of the most important procedure in Agricultural Mechanization's operations.-IV- ln grape cultivation, harvest is the last and the most important event of the succesive cultural operations which is applied as a requirement of the production technique. Today in our country the grape harvest is made by man power. The aim of the study is to analyse the field capacity, working success, needed energy, used by the traditional method of operations belonging to the grape harvest. This analyse clarifies the creating of methods, which are productive and need few energy. According to this test results; (Unit, man, field capacity) UMFC in harvested vineyards is 0,890 h/da. The consumption of energy durin cutting process is 2,27 Mj/da. The consumption of energy during transport is 397,18 MJ/da, the consumption of man power is 0,8570 h/da UMFC. The transporting power of tractors is 39,76 Mj/da, need of fuel energy is 247,8 Mj/da. Transport success is 0,667 da/h, harvest success with machines is 2 h/ha determined, but the harvest success with hands is a very small amount.