Nesneye dayalı sistem geliştirme
Object oriented system development
  1. Tez No: 78887
  2. Yazar: ERKAN ÇERKEZOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAVİT TEZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
ÖZET Bilgisayar teknolojisinin beraber yürümesi gereken iki ayrı konusu vardır. Donanım geliştirilmesi ve yazılım geliştirilmesi. Donanım olmadan yazılımın, yazılım olmadan da donanımın bir işe yaraması mümkün değildir. Yazılımın önemi biraz geç anlaşılan konu olmuştur. Ama son yıllarda büyük gelişmeler kaydetmiştir. Yazılım da amaç her zaman, daha etkin, genişleyebilir, taşınabilir, tekrar kullanılabilir programlar yazmaktır. Son yıllarda bu amaçlan karşılayabilmek için yeni bir teknik geliştirilmiştir. Bu teknik Nesneye Dayalı Programlama tekniğidir. Bu teknik sayesinde daha hızlı, daha esnek, daha güvenilir, değişiklik yapılması ve geliştirilmesinin daha kolay olduğu yazılımlar geliştirilebilmiştir. Bu yeni programlama tekniği ile birlikte, bu teknikte yazılım geliştirebilmek için yeni programla dilleri geliştirilmiştir. Bunlardan en önemlileri C++ ve Java programlama dilleridir. Tezde, nesneye dayalı programlama mantığı, teknikleri, nesneye dayalı program yazabilmek için bilinmesi gereken kavramlar ve yöntemler anlatıldı. C++ ve Java programlama dilleri hakkında bilgi verildi. Nesneye Dayalı tekniğinin bu dillerde nasıl yapıldığı örneklerle anlatıldı. Ek olarak da üniversite bünyesinde bulanan öğrenciler ve çalışanların kayıtlarının tutulabileceği program C++ ve Java da nesneye dayalı özellikler kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In computer technology there are two general disciplines which have to work in close cooperation; software development and hardware development. Naturally without any (or appropriate) hardware, software means nothing and vice versa. Of these technologies, software has advanced slower relatively because of weaker interest. But lately this technology started to progress. Basic aim of software engineering activities is writing effective, expandable, portable and reusable programs. In early 80s, a new programming approach was proposed to satisfy all these demands; Object Oriented Programming (OOP). By using that approach developing faster, more flexible and reliable code became possible. Along with this new technique new programming languages emerged, such as C++, SmallTalk, Python and Java. This thesis is about logic and concepts of OOP, methodologies used for Object oriented design and general structure of two most common Object Oriented Languages; C++ and Java. Additionally a registration program which holds records of officers and students in the university was written in both C++ and Java.