Reyhan (Ocimum basilicum L.) bitkisinde titanyum dioksit (TiO2)'ın uçucu yağ içerikleri ve bazı morfolojık özellikler üzerine etkileri
The effects of titanium dioxide (TiO2) on essential oil contents and some morphological properties in reyhan (Ocimum basilicum L.)
- Tez No: 788887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ AYHAN KİREÇCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada Titanyum dioksit nanopartikülünün (TiO2NP) Reyhan (Ocimum basilicum L.) bitkisi yapraklarında uçucu yağ içerikleri ve bazı morfolojik özellikler üzerine etkileri araştırılmıştır. 100 nanometreden daha küçük boyuta sahip partiküller genel olarak nanopartiküller olarak adlandırılırlar. Titanyum (Ti), dünyada en çok bulunan dokuzuncu elementtir. yer kabuğu, yaygın olarak dağılmıştır. TiO2 beyaz bir pigmenttir ve parlaklığı ve çok yüksek kırılma indeksi nedeniyle en yaygın şekilde kullanılır. Bitkiler sürekli olarak farklı şekillerde doğal NP'lere maruz kalır; bu nedenle bitkiler ve nanomateryaller arasındaki ilişki çok eskidir. Mevcut çalışmada TiO2NP'nin üç farklı konsantrasyonu (0.1 mM, 0.01 mM ve 0.001 mM) kullanılarak reyhan bitkisine uygulamalar yapılmıştır. Yaprak eni, yaprak boyu ve bitki boyu ölçülmüştür. Yine kuru yaprak içerisindeki biyokimyasal analizler ve uçucu yağ içeriği analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; TiO2NP bitki üzerinde genel anlamda olumlu etkilere sebep olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of titanium dioxide nanoparticle (TiO2NP) on essential oil contents and some morphological features in the leaves of Reyhan (Ocimum basilicum L.) plant were investigated. Particles smaller than 100 nanometers are generally referred to as nanoparticles. Titanium (Ti) is the ninth most abundant element on earth. Earth's crust is widely distributed. TiO2 is a white pigment and is most widely used because of its brilliance and very high refractive index. Plants are constantly exposed to natural NPs in different ways; therefore the relationship between plants and nanomaterials is very old. In the current study, three different concentrations of TiO2NP (0.1 mM, 0.01 mM and 0.001 mM) were applied to basil plant. Leaf width, leaf length and plant height were measured. Again, biochemical analyzes and essential oil content analyzes were made in the dry leaf. According to the results obtained; It has been understood that TiO2NP has positive effects on the plant in general.