Relationship between lipid metabolism and kidney function of diabetic patients in DHI qar province
DHI qar vilayetinde diyabetik hastalarının lipid metabolizması ile böbrek fonksıyonu arasındaki ilişki
  1. Tez No: 788888
  2. Yazar: RIYADH ABDULAMEER HASHIM HASHIM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA ALYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyokimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Kronik böbrek hastalığı, nefrotik veya böbrek yetmezliğinin bir sonucu olarak yüksek plazma lipid seviyeleri ile birlikte değişen apolipoprotein profiline yansıyan karakteristik lipid metabolizması anormallikleri ile birlikte gelir. Böbrek hastalığının ilerlemesi ile dislipidemi arasındaki ilişki deneysel ve klinik çalışmalarla öne sürülmüştür. Yüksek plazma kolesterol ve trigliserit düzeylerinin insan böbrek hastalığının gelişimi için bağımsız risk faktörleri olduğu gösterilmiştir.Yüksek yağ ve diyabet, ateroskleroz ve diyabeti şiddetlendirir. Bu hastalıkların her ikisi de sıklıkla böbrek yetmezliği ile ilişkilidir. Son zamanlarda yapılan çalışmalar, polilipoproteinlerin böbrek yetmezliği durumunda kan dolaşımına sızdığını göstermiştir. Bununla birlikte, böbrek fonksiyonunun ve ilişkili bozuklukların taşıyıcı lipoproteinlerden nasıl etkilendiği açık değildir. Bu çalışma, dolaşımdaki lipoproteinlerin böbrek yetmezliğini, aterosklerozu ve glukoz intoleransını şiddetlendirdiğini göstermektedir. Çalışmamızda, yağ metabolizması ile böbrek hastalığı arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bunun için çok sayıda hastadan elde edilen veriler bu ilişkiyi açıklamak için kullanılmış ve literatüre yeni bir bilimsel katkı sunulması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Chronic kidney disease presents with characteristic lipid metabolism abnormalities reflected in the altered apolipoprotein profile, with elevated plasma lipid levels as a result of nephrotic or renal failure. The relationship between the progression of kidney disease and dyslipidemia has been suggested by experimental and clinical studies. High plasma cholesterol and triglyceride levels have been shown to be independent risk factors for the development of human kidney disease. High fat and diabetes exacerbate atherosclerosis and diabetes. Both of these diseases are often associated with kidney failure. Recent studies have shown that polylipoproteins leak into the bloodstream in case of kidney failure. However, it is unclear how kidney function and associated disorders are affected by carrier lipoproteins. This study demonstrates that circulating lipoproteins exacerbate renal failure, atherosclerosis, and glucose intolerance. In our study, the relationship between fat metabolism and kidney disease was investigated. For this, the data obtained from a large number of patients were used to explain this relationship and it was aimed to present a new scientific contribution to the literature.