Yelpaze hüzmeli püskürtme memelerinde aşınmanın pülverizasyon karakteristiklerine etkisi üzerine bir araştırma
A research on effect of wear spray characteristics of fan pattern spray nozzles
  1. Tez No: 78890
  2. Yazar: İLKER HÜSEYİN ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SELÇUK ARIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ YELPAZE HUZMELİ PÜSKÜRTME MEMELERİNDE AŞINMANIN PÜLVERİZASYON KARAKTERİSTİKLERİNE ETKİSİ ÜZERİNE BİR ARAŞTIRMA İLKER HÜSEYİN ÇELEN T.Ü. TEKİRDAĞ ZİRAAT FAKÜLTESİ TARIM MAKİNALARI BÖLÜMÜ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ TRAKYA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TARIM MAKİNALARI ANA BİLİM DALI Danışman : Prof. Dr. Selçuk ARIN 1998, Sayfa: 105 Jüri : Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof. Dr. Selçuk ARIN Prof. Dr. Kamil ALİBAŞ Bu çalışmada, tarla pülverizatörlerinde kullanılan yelpaze huzmeli püskürtme memelerinin yeni ve aşınmış durumlarındaki pülverizasyon karakteristikleri incelenmiştir. Türkiyede yaygın olarak kullanılan, farklı malzemelerden imal edilmiş ve farklı üreticilere ait memeler ele alınmıştır. Bunlar Teejet, Lurmark 06f1 10, Lurmark 03f80, Tim 9006, Tim 06f1 10, Tim 03f80, ve Sesan Firmalarına ait memelerdir. Denemeye alınan memeler, aşındırıcı materyal olarak Kaolin kullanılarak, aşındırılmaya çalışılmıştır. Yeni memeleredeki verdi artışı %10 olduğunda aşındırma işlemi durdurulmuştur. Başlangıç koşulları daha önce saptananverdi, püskürtme dağılımı ve damla büyüklüğü dağılımı karakteristikleri, aşındıktan sonraki sonuçlarla karşılaştırmıştır. %10 verdi değişimine bağlı olarak memelerin faydalı Ömürleri saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, denemeye alınan yelpaze huzmeli püskürtme memeleri aşınmaya göre dayanıklılık dikkate alındığında, en dayanıklı olanlar sırasıyla Lurmark 06f110, Lurmark 03f80, Tim 06f110, Tim 9006, Tim 03f80, Teejet ve Sesan Firmalarına ait memeler olarak sıralanabilir. Deneme koşullarına bağlı olarak meme yapım malzemesi yönünden değerlendirildiğinde, yelpaze hüzmali püskürtme memelerin ömürleri pirinç için 120 saat, plastik için 305 saat ve kametal için 730 saat tespit edilmiştir. Yelpaze huzmeli püskürtme memeleri yapım malzemelerine göre incelendiğinde en dayanıklı malzeme kametal malzeme olarak saptanmıştır. Bunu plastik malzeme izlemektedir. Pirinç ise aşınmaya karşı en zayıf olan malzemedir. Denemeye alınan memelerin aşınmaya bağlı olarak %10 luk verdi artışından sonra püskürtme dağılımlarında bozulmalar olmuştur. Denemelerde, memelerde aşınmadan önce ve aşınmadan sonra saptanan homojenlik katsayıları 1.4 den küçük olmuştur. %10 luk verdi değişimi damla çaplarının homojenliğini bozmamıştır. Verdideki artma %10 u aştıktan sonra memelerde damla çaplarındaki homojenlik bozulmaya başlamaktadır. Hacimsel ortalama damla çapı değerlerinde aşınmaya bağlı olarak memelerde gözlenen farklılık Teejet tarafından üretilen pirinç memelerede en fazla görülmüştür. Denemeye alınan pirinç ve plastik memelerde farklılıklar istatiksel açıdan önemli çıkarken, kametal memelerde önemsiz olmuştur. Denemelerde kullanılan yeni ve aşınmış memelerde saptanan sayısal ortalama damla çapı değerinde önemli farklılıklar görülmemiştir. Aşınmaya bağlı olarak sayısal ortalama damla çapında küçük artışlar vardır. Bu artışlar pülverizasyondaki sis şeklindeki damlaların arttığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT PhD Thesis A RESEARCH ON EFFECT OF WEAR ON SPRAY CHARACTERISTICS OF FAN PATTERN SPRAY NOZZLES. İLKER HÜSEYİN ÇELEN TRAKYA UNIVERSITY TEKİRDA? AGRICULTURAL FACULTY RESEARCH ASSISTANT THE INSTITUTE OF NATURAL SCIENCES AGRICULTURAL MECHANIZATION MAINSCIENCE SECTION 1998, PAGE: 105 JURY: Prof. Dr. Poyraz ÜLGER Prof.Dr.Selçuk ARIN Prof.Dr.Kamil ALİBAŞ In this research, characteristics of new and worn fan pattern nozzles used in field sprayers were examined in Turkey. The fan pattern nozzles which are widely used, made from different materials and produced by different companies were tested. The nozzles used were worn by using Kaolin as a wearing material. Process of wearing was stopped when the change in flow rate reaches to %10. The results obtained before wearing were compared with after wearing in terms of flow rate, spraying distribution and droplet size. According to10% of flow rate, life efficience of nozzles was determined. The results showed that the most resistant nozzle is Lurmark 06f110 followed by Lurmark 03f80, Tim 06f110, Tim 9006, Tim 03f80, Teejet and SesanIV nozzles. With respect to resistance of fan pattern nozzles to the wearing. When spray nozzles examined in the experimental conditions were evaluated, useful life of kamatal was 730 h, followed by plastic and brass with 302 h and 120 h respectively. When fan pattern nozzles are considered in terms of construction material Kamatal was found to be the most resistant material. It was followed by plastic material, while brass was the least resistant. In spraying distribution of nozzles used in this experiment was negatively affected by 10% of flow rate. Unlike it was found that homogenity constant was not less than 1.4 and did not change with and without wearing effect. Up to 10 % of flow rate did not have any effect on homogenity of droplet diameter. At 10% and higher levels of flow rate, Noninuformity problem in nozzles occured. According to average volumetric diameter the highest differences between new and worn brass nozzle made by Teejet were found. The differences between brass and plastic nozzles were statistically significant while it was not signifant in Kamatal nozzles. In numerical average diameter values measured new and worn nozzles used in the experiments did not change significantly. However, there were little increases with depending upon wearing rate. These increases resulted in an increase in amount tiny droplets like fog during spray application