Bazı büyütme faktörlerinin 42 günlük broyler karkas öğelerine etkileri
Effects of some growth promoters upon carcas parts of 42. day broilers
- Tez No: 78892
- Danışmanlar: PROF. DR. NİZAMETTİN ŞENKÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 35
Özet
ÖZET Yaptığımız bu denemede etlik piliç yemlerinde büyütme faktörleri olarak kullanılan antibiyotik kökenli Avoparcin, Avilamicin, Flavophospolipol, Virginiamycin ve Zinc Bacitracin' in kontrol grubuna göre kümes çıkışına ilişkin ağırlık, kesimhaneye varıştaki canlı ağırlıkları, yol firesi, grupların kesilip yolunduktan sonraki ağırlıkları, iç çıktıktan sonra karkas ağırlığı, iç organların ağırlıkları, tüy kan ağırlıkları, karkas ağırlığı, karkas randımanı gibi karkas öğelerine etkileri incelenmiştir. Denemede antibiyotik kökenli büyütme faktörleri önerilen doz seviyelerinde kullanılmıştır. Bu seviyeler Zinc Bacitracin için 50 g/ton diğerleri için 10 g/ton dur. Çalışmada 900 adet Arbor Acres civcivi kullanılarak tamamen şansa bağlı olarak 6 muamele ve 3' er tekerrür olarak planlanmıştır. Yetiştirme tamamen saha şartlarında Bolu ili, Düzce ilçesi, Duraklar köyünde bir üretici kümesinde yapılmıştır. Çalışma süresince kümes sıcaklığı 35°C - 18°C arasında tutulmuştur. Başlangıç dönemi sıcaklığı 35°C den başlayarak her hafta 3°C düşürülerek 18 - 20°C de sabitlenmiştir. Çalışmada etlik yetiştirme dönemi için dört farklı enerji ve protein içeriğinde yem kullanılmıştır. Başlangıç döneminde 3075 ME.Kcal/kg, 22,92 H.P. civciv döneminde 3175 ME.Kcal/kg, 21,78 HP. piliç döneminde 3250 ME.Kcal/kg, 20.10 HP. bitirme yeminde de 3288 ME.Kcal/kg, 19,50 HP. seviyelerinde yemler kullanıldı. Yemlerdeki antibiyotik düzeyleri ise bitirme yemi dışında önerilen seviyelerde kullanıldı. Bitirme yeminde ise tüm gruplar için antikoksidiyal ve antibiyotikleri içermeyen tek tip yem kullanılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen değerlere göre gruplar arasında canlı ağırlıklar bakımından önemli farklılıklar bulunmamıştır ( P>0,05 ). Kesimhaneye varıştaki canlı ağırlıklar bakımından istatistiki açıdan fark önemli bulunmuş ( P 0,05 ). Gruplar arasında kesilip yolunduktan sonraki ağırlık değerleri arasında istatistiki açıdan önemli bir farklılık bulunmamıştır. ( P>0,05 ). İç çıktıktan sonra karkas ağırlığı (sıcak karkas) bakımından gruplar arasında istatistiki açıdan aralarındaki fark önemli bulunmuştur. ( P 0,05 ). Bu büyütme faktörlerinin tercihinde en önemli kriter fiyatları olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This experiment was conducted to determine the effects of Avoparcin,Avilamicin, Flavophospolipol,Virginiamycin and Zinc Bacitracin as growth promoters upon life weight, transportation loss,carcass weight,gibblets weight and carcass gield. These growth promoters were supplamenled in to experimental diets according to the supplier seccomendations.This Zinc Bacitracin was added at 50 g/ton where as others were added at 10 g/ton dose levels. The experiment was set up according to conpletaly randomized desing.900Arbor Acres day old broiler chicks was used in 6 treatments and 3 replications. This experiment was carried out in a farm located in Bolu province Duraklar Village. Broilers were given 4 type of feed,prestarter ( 3075 ME Kcal/kg, 22,92 % C.protein),starter ( 3175 ME Kcal/kg, 21,78 % C.protein ), grower ( 3250 ME Kcal/kg, 20,10 % C.protein ) and finisher ( 3288 ME Kcal / kg, 19.50 % C.protein ).These growth promoters were given at recommended levels of the suppliers. Growth promoters did effect live weight,transportation loss,slanghtered and undressed weight,where as hot and cold carcass weights,and feather weights were significantly effected by treatments (P< 0.05 ). Virginiamycine growth promoters max hot carcass weight with 1640,26 gr. and Avilamicim growth promoters min hot carcass weight with 1469,53 gr. Virginiamycine growth promoters max cold carcass weight with 1714,25 gr. and Flavofospholipol growth promoters min cold carcass weight with 1492,19gr.